Britania njofton zhvendosjen e bazave ushtarake në Gjermani

Britania njofton zhvendosjen e bazave ushtarake në Gjermani

Britania e Madhe planifikon të dërgojë qindra njësi pajisje ushtarake në Gjermani në rast të një lufte të mundshme me Rusinë, shkruan “Times”.Sipas artikullit, i cili i referohet deklaratës së komandantit të këmbësorisë britanike, gjeneral kolonelit Ralph Woods, në ushtrinë britanike po zhvillohet një transformim gjithëpërfshirës, ​​i cili përfshin krijimin e tre bazave të reja ushtarake – në Gjermani, Kenia dhe Oman.

“Vëmendje të veçantë i kushtoj Gjermanisë, ku do të transferojmë një sasi të konsiderueshme mjetesh të blinduara”, tha Woodis.

Sipas tij, do të transferohen tanke të reja “Challenger 3”, transportues të blinduar “Boxer”, mjete vemje Ajax, armë artilerie, mjete për çaktivizimin e minave dhe mjete ajrore pa pilot.

Supozohet se në njësi do të jenë 250 ushtarë. Kujtojmë se mediat ukrainase dhe perëndimore po ribotojnë artikuj me teza për një pushtim të mundshëm rus të Ukrainës, por Kremlini paralajmëron se kjo nuk është gjë tjetër veçse një fushatë e re informative që synon përshkallëzimin e tensioneve dhe paraqitjen e Rusisë si një palë që kërcënon procesin e normalizimit./Gazeta “Enigma”/

Related Articles