Aksident i tmerrshëm në Gjermani, humbin jetën tre të rinj

Një aksident i tmerrshëm ka ndodhur të dielën në autostradën e Wallensen në Gjermani. Siç raporton Blick, në makinën që…

Toni Kroos rikthehet edhe zyrtarisht te Gjermania, ftohet për ndeshjet miqësore të marsit

Mesfushori i Real Madridit, Toni Kroos është ftuar për dy ndeshjet e ardhshme miqësore të Përfaqësueses së Gjermanisë në muajin…

Ish-ushtari amerikan arrestohet për vrasje në Gjermani pas gati 46 vitesh

Një burrë i akuzuar për vrasjen e një gruaje ndërsa ishte vendosur në Gjermani si ushtar amerikan gati 46 vjet…

Mungesa e fuqisë punëtore pengon ekonominë në Gjermani, kompanitë po kërkojnë urgjentisht punëtorë

Mungesa e fuqisë punëtore – të kualifikuar apo dhe pa kualifikime – po pengon zhvillimin ekonomik në Gjermani. Sipas Ministrit Federal të…

Mërgimtarët në Gjermani presin vitin e ri me grushte, rrahen keq mes vete

Disa mërgimtarë në Gjermani, e pritën në formën më të keqe vitin e ri.Ata në vend të kënaqësisë, cakërrimit të…

Kërkohet siguri bazë për fëmijët refugjatë në Gjermani

Në projektligjin për sigurinë bazë të fëmijëve, i cili u miratua të mërkurën, (27.09.2023) nga qeveria gjermane, përjashtohen që në…

Qeveria gjermane miraton përdorimin e kanabisit

Qeveria gjermane e ka miratuar të mërkurën projektligjin që parasheh legalizimin e blerjes dhe posedimit të kanabisit për qëllime argëtimi.…

Rohde: Avokatët kosovarë mund të praktikojnë ligjin gjerman vetëm me diplomë përkatëse

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, është sqaruar pasi ambasadori i Kosovës në Gjermani, Faruk Ajeti dha një lajm se Gjermania…

Humb jetën tragjikisht mërgimtari në Gjermani, s’u bën ballë plagëve nga aksidenti

Pas një aksidenti tragjik është ndarë nga jeta mërgimtari Remiz Morina nga fshati Jashanicë e Klinës, i cili për vite…

Zhduket një kosovar që u nis për në Gjermani

Policia e Kosovës, ka njoftuar se është zhdukur një person që para dhjetë ditësh ishte nisur për punë të përkohshme…