Komuna e Budvës deklarohet për padinë e Kosovës për kthimin e 4.5 mijë metrave katrorë tokë

Një pronë në bregdetin Adriatik, me mbi 4.5 mijë metra katrorë, është bërë mollë sherri ndërmjet shtetit të Kosovës dhe…

Bashkimi Evropian nuk hap negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bashkimi Europian nuk arrin të kapërcejë ngërçin për negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Është sërish Bullgaria…

Vuçic për marrëveshjen me Kosovën: Nuk do të nënshkruaj pranimin, por situata nuk është ideale

Vucic: “Fitore konsiderohet paqja, stabiliteti, siguria dhe ruajtja e interesave tona nacionale dhe shtetërore”. Kështu ka thënë presidenti i Serbisë,…

Vuçiq para deputetëve serbë: Me Kosovën duhet të arrijmë një zgjidhje kompromisi

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka raportuar sot në Parlamentin e Serbisë lidhur me takimin që ka pasur në Bruksel…

Tri qytetet me ajrin më të pastër në Evropë

Ajrin më të pastër në Evropë e ka qyteti suedez Umeo, e pasuar nga Tampere në Finlandë dhe Funshal në…

Kosova dhe Bosnja, në mesin e vendeve që do të përfitojnë vaksina nga ShBA-ja

Shtëpia e Bardhë paraqiti të hënën planin e saj për shpërndarjen e 55 milionë dozave të vaksinave kundër sëmundjes COVID-19.…

Boshnjakja fiton “Nobelin e gjelbër”

Aktivistja mjedisore Maida Bilal, e cila ka kaluar mbi 500 ditë në mbrojtje të një vendi ku është planifikuar të…

Një shqiptar në Itali sulmohet me shufra hekuri, në gjendje kritike për jetën

Një 44 vjeçar shqiptar është sulmuar me shufra hekuri në rrugë dhe ka përfunduar në spital, në gjendje kritike për…

Përdhunohet shqiptarja që punonte si pastruese në Greqi

Një pastruese shqiptare, e moshës 50-vjeçare ka përjetuar 9 orë makth pasi u përdhunua nga një shtetas bullgar në Petralona…

Gjermania heq kufizimet e udhëtimit me Shqipërinë edhe në turizëm, kushtet që duhen plotësuar

Nga sot, qytetarët shqiptarë mund të udhëtojnë në drejtim të Gjermanisë edhe për arsye turistike. Gjermania njoftoi heqjen e kufizimeve…