Rastet e infektimeve me HIV/AIDS në Kosovë shënojn rritje

Dita Botërore e Luftës Kundër AIDS-it, e cila shënohet çdo 1 dhjetor, e gjen Kosovën sivjet me tetë raste të…

Tetë ushqimet që duhet t’i eliminojmë nga dieta

Në vend që të torturoni veten me dieta strikte, nutricionistët modernë rekomandojnë të ngrënit ushqim të shëndetshëm dhe stërvitje fizike.…

Këto janë dy ushqime zgjasin jetën

Do të jetosh më gjatë? Ha më pak mish të kuq. Konsumi i këtij lloj mishi rrit rrezikun për të…

Cilat janë vetitë kuruese të panxharit?

Panxhari njihet për vetitë e tij ushqyese esenciale si hekuri, bakri, mangan, magnez, kalium dhe vitamina B, por gjithashtu është…

Kafeina, e mirë apo e dëmshme?

Kafeina është një stimulant natyral që gjendet te çaji, kafeja, kakaoja, pijet energjike, etj. Në një formë apo një tjetër,…

Mëngjesi zbulon karakterin tuaj: Zbuloni cilat janë karakteristikat tuaja

Zgjedhja e mëngjesit, sipas hulumtimeve më të fundit shkencore, tregon se çfarë lloj personi jeni në të vërtetë. I përkisni…

Këto simptoma tregojnë se trupi juaj ka mungesë të vitaminës D

Vitamina D është thelbësore për funksionimin e shëndetshëm të trupit. Është një vitaminë që trupi prodhon kur është në diell,…

“Babai i tiramisusë” Ado Campeol ndërron jetë në moshën 93-vjeçare

Ado Campeol, i quajtur nga mediat italiane “babai i Tiramisut”, ka vdekur në moshën 93-vjeçare, raporton Gazeta Enigma. Campeol ishte…

Portokajtë janë shumë më tepër se një vitaminë: Çfarë na ofron ky frut?

Imuniteti dhe portokajtë janë dy tema të lidhura ngushtë, ato njihen si një nga burimet më të mira të vitaminës…

Cila është lidhja midis ushqimit dhe funksioneve të trurit

Prej vitesh flitet për të ashtuquajturat superushqime. Për to flitet rregullisht në internet dhe përmenden veçanërisht shpesh nga influencuesit. Edhe…