Liverpool dhe Manchester City ndahen në paqe, Arsenali mbetet lider në Premierligë

Liverpooli dhe Manchester City kanë barazuar 1-1 në derbin e zhvilluar në kuadër të javës së 28-të në Ligën Premier.

Man City filloi të tregonte më shumë nga loja, ndërsa ndëshkuan vendasit me golin e John Stones në minutën e 23-të, me asistimin e Kevin de Bruynes.

Pjesa e dytë nisi më mirë për vendasit, që realizuan për 1-1 me anë të Alexis Mac Allister, që shënoi nga penalltia e fituar prej Darwin Nunez.

Nga kjo penallti e fituar nga uruguaiani, Ederson mbeti i lënduar, ndërsa në vend të tij u fut Stefan Ortega (56’).

Arsenali është lider i ri në Ligën Premier pas javës së 28-të me 64 pikë, aq sa ka edhe Liverpooli, ndërsa Man City ka një më pak.

Në javën e 29-të, Liverpooli e ka shansin që të rikthehet në krye me një fitore të mundshme ndaj Brightonit, pasi Arsenali dhe Citizens do kenë punë me njëra-tjetrën.