Merkeli sqaron pse s’e vizitoi secilin shtet të Ballkanit

Merkeli sqaron pse s’e vizitoi secilin shtet të Ballkanit

Kancelarja Angela Merkel ua ka sqaruar liderëve të shteteve të Ballkanit Perëndimor se përse nuk ka mundur të vizitonte secilin shtet veç e veç, raporton Gazeta “Enigma”.

Në takimin e përbashkët me liderët e shteteve të rajonit, Merkeli nga Tirana ka thënë se e ka pasur në plan të vizitonte secilin shtet.

“Kam planifikuar të vij në secilin shtet, por ishte e pamundshme dhe u desh 3-4 ditë. Në situatën aktuale ishte shumë, andaj faleminderit që na mblodhët këtu”, ka thënë ajo nga Tirana.

Liderët e Ballkanit Perëndimor janë mbledhur në Tiranë për t’u takuar me kancelaren Angela Merkel.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me ministren e Punëve të Jashtme Donika Gërvalla, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev janë mbledhur në Hotel Tirana.

Related Articles