Pastroni mëlçinë me ndihmën e këtyre pesë ushqimeve

Pastroni mëlçinë me ndihmën e këtyre pesë ushqimeve

Mëlçia është një organ i fuqishëm. Ai kryen detyrat themelore, nga prodhimi i proteinave, kolesterolit dhe biliare deri në ruajtjen e vitaminave, mineraleve dhe madje edhe karbohidrateve.Ato gjithashtu zbërthejnë toksinat si alkooli, ilaçet dhe nënproduktet natyrore të metabolizmit. Mbajtja e mëlçisë në gjendje të mirë është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të mirë.

Këto 5 ushqime duhet të konsumohen për një mëlçi të shëndetshme.

Kafja

Kafeja është një nga pijet më të mira që mund të pini për të përmirësuar shëndetin e mëlçisë. Studimet kanë treguar se pirja e kafesë mbron mëlçinë nga sëmundjet, edhe tek ata që tashmë kanë probleme me këtë organ. Për shembull, studimet kanë treguar vazhdimisht se pirja e kafesë ndihmon në zvogëlimin e rrezikut të cirrozës ose dëmtimit të përhershëm të mëlçisë tek njerëzit me sëmundje kronike të mëlçisë.

Çaji

Çaji mendohet të jetë i dobishëm për shëndetin, por provat kanë treguar se mund të ketë përfitime të veçanta për mëlçinë. Një studim japonez zbuloi se pirja e 10 gotave çaj jeshil në ditë ishte e lidhur me përmirësimin e shënuesve të gjakut të shëndetit të mëlçisë. Një studim i vogël mbi njerëzit me sëmundje të mëlçisë yndyrore jo-alkoolike zbuloi se pirja e çajit jeshil me një përmbajtje të lartë të antioksiduesve për 12 javë përmirësoi nivelin e enzimave të mëlçisë, dhe gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e stresit oksidativ dhe depozitave yndyrore në mëlçi.

Grejpfruti

Grejpfruti përmban antioksidues që mbrojnë natyrshëm mëlçinë. Dy antioksiduesit kryesorë që gjenden në grejpfrut janë naringenin dhe naringin. Disa studime të kafshëve kanë gjetur se të dy mbrojnë mëlçinë nga dëmtimi. Efektet mbrojtëse të grejpfrutit njihen në dy mënyra – duke ndihmuar në zvogëlimin e inflamacionit dhe mbrojtjen e qelizave.

Rrushi

Rrushi, veçanërisht rrushi i kuq dhe vjollcë, përmbajnë një numër komponimesh të dobishme bimore. Më i famshmi është resveratroli, i cili ka përfitime të shumta shëndetësore. Shumë studime të kafshëve kanë treguar se rrushi dhe lëngu i rrushit mund të përfitojnë mëlçinë. Studimet kanë gjetur se ato mund të kenë një sërë përfitimesh, duke përfshirë zvogëlimin e inflamacionit, parandalimin e dëmtimit dhe rritjen e niveleve të antioksiduesve.

Vaj ulliri

Vaji i ullirit konsiderohet një yndyrë e shëndetshme për shkak të përfitimeve të shumta shëndetësore, përfshirë efektet pozitive në zemër dhe metabolizëm. Megjithatë, ajo gjithashtu ka efekte pozitive në mëlçi. Një studim i vogël në 11 persona me NAFLD tregoi se konsumimi i një lugë çaji (6.5 ml) vaj ulliri në ditë përmirëson nivelet e enzimave të mëlçisë dhe yndyrës. Ai gjithashtu rriti nivelin e proteinave të shoqëruar me efekte metabolike pozitive.

Related Articles