“Fluturojnë” çmimet në Kosovë -Rritet çmimi i qumështit, djathit dhe vezëve rriten për 1,3%, perimet për 3,7%

Sipas të dhënave të Agjencionit të Statistikave të Kosovës, indeksi i tërësishëm i harmonizuar i çmimeve të konsumit është më…

Ushqimet që mund të konsumoni në mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, sepse do të reflektojë në të gjithë vazhdimësinë e ditës tuaj. Dhe pse të…

Shenjat që tregojnë se keni nevojë për kalcium

Kalciumi është vitaminë mjaft e rëndësishme për trupin e njeriut, për eshtra të fortë si dhe për një lëkurë të…

Tetë ushqimet që duhet t’i eliminojmë nga dieta

Në vend që të torturoni veten me dieta strikte, nutricionistët modernë rekomandojnë të ngrënit ushqim të shëndetshëm dhe stërvitje fizike.…

10 ushqimet që duhet të konsumojmë në mëngjes për një humor të mirë gjatë ditës, sipas nutricionistëve

Ka disa njerëz që ngrihen nga shtrati dhe buzëqeshin, ka të tjerë që nuk duan të shohin askënd dhe ka…

Pastroni mëlçinë me ndihmën e këtyre pesë ushqimeve

Mëlçia është një organ i fuqishëm. Ai kryen detyrat themelore, nga prodhimi i proteinave, kolesterolit dhe biliare deri në ruajtjen…

AUV-i në aksion për t’i kontrolluar produktet që ekspozohen në diell

Në gjashtë mujorin e parë të këtij viti, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV), ka asgjësuar rreth 42 mijë kg…

IKSHPK tregon ushqimet që duhet t’i shmangni për të mos u helmuar gjatë verës

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka apeluar te qytetarët që t’i këtë kujdes të shtuar gjatë gatimit, ruajtjes, shpërndarjes dhe…

Resveratroli zvogëlon rrezikun e shumë sëmundjeve, gjendet me bollëk në këto ushqime

Ky antioksidant është thelbësor për shëndetin e mirë të të gjithë organizmit Resveratroli është “eliksiri i jetës”, siç u quajt…

5 ushqime të përditshme që dobësojnë imunitetin

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për…