Diskutimet për dinarin vazhdojnë në Bruksel, pushteti: Po bëhen për të gjetur alternativa për zbatim

Diskutimet për rregulloren e Bankës Qendrore të Kosovës, ku ndalohet përdorimi i dinarit në Kosovë do të vazhdojnë edhe javën…

Kosova dhe Serbia me propozime “larg njëra-tjetrës” për çështjen e dinarit

Kosova dhe Serbia dje kanë përfunduar edhe një rund bisedimesh, pa arritur përparim për çështjen e dinarit serb, përdorimi i…

Bislimi e Petkoviq takohen sot në Bruksel – Dinari, tema e diskutimeve

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq, pritet të takohen nesër në Bruksel me ndërmjetësimin e të…

Escobar në Kosovë për çështjen e dinarit, a po anashkalohet Bashkimi Evropian?

Çështja e dinarit e sjellë të dërguarin e ShBA-së, Gabriel Escobar në Prishtinë këtë javë, ku pritet të zhvilloj takime…

“Topi” tek Brukseli – A mund të zgjidhet çështja e dinarit serb me dialog?

Një tjetër tentativë për ndërmjetësim nga Brukseli për çështjen Kosovë – Serbi, në pikun e debateve mbi heqjen e dinarit…

Çështja e dinarit a po i vë në sprovë marrëdhëniet Kosovë-SHBA?

Rreziku i prishjes së partneritetit mes Kosovës dhe SHBA-së shqetësoi një pjesë të opinionit publik, që marrëdhëniet mes dy vendeve…

Hill: SHBA ka qenë shumë e qartë lidhur me ndalimin e përdorimit të dinarit në Kosovë

Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill, tha se qeveria amerikane ishte shumë e qartë për shqetësimet e saj rreth…

Sot protestë në Mitrovicën e Veriut për çështjen e dinarit

Sot në ora 12:00 në Mitrovicën e Veriut është paralajmëruar se do mbahet një protestë nga pensionistët e komunitetit serb. Kjo…

Sot mbahet mbledhja e Këshillit të Sigurimit, flitet për vendimin e autoriteteve kosovare për largimin e dinarit

Sot pritet të mbahet seancë e jashtëzakonshme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e thirrur nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq…

Ish-inspektori i AKI-së: Nuk shoh tensione në veri – moskontrollimi i dinarit i ka kontribuuar krimit të organizuar 

Ish-inspektori i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, Shkëlzen Sopjani, ka thënë se nuk sheh indice për tensione në veri të vendit…