Daçiq: I turpshëm dhe skandaloz votimi pro Raportit për anëtarësim të Kosovës në KiE

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, e ka quajtur vendim “skandaloz” dhe “të turpshëm” votimin pro Raportit…

Daçiq: Kosova mund të hapë ambasadë në Hënë, jo në Serbi

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se Kosova mund të hapë ambasadë në Hënë por…

Daçiq: Nuk e dëgjojmë Amerikën për njohjen e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se ai është avokues i raporteve më të mira të…

Daçiq: Qëllimi i Kosovës që t’i shpall terroriste organizatat është për t’i frikësuar serbët

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka vlerësuar se kërkesa e Listës Serbe drejt Qeverisë së Serbisë…

Daçiq sërish në fushatë kundër Kosovës, falënderon vendet afrikane për mosnjohje

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, është shprehur falënderues e mirënjohës për shtetet afrikane të cilat nuk…

Serbia sërish e shkel marrëveshjen, Daçiqi falënderon Hungarinë për votën kundër Kosovës në KiE

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, është takuar me homologun e tij hungarez, Peter Szijjarto, ku e falënderoi atë për…

Ministrja Gërvalla e quajti “Slloba i vogël”, Daçiq: Më ka fyer që më tha i vogël

Ministrja e punëve të  Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, gjatë fjalës së saj në Këshillin e Sigurimit ministrin e Jashtëm…

Daçiq në Këshillin e Sigurimit: Serbia nuk do të pranojë që Kosova të bëhet anëtare e OKB-së

Përkundër faktit që Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për të mos penguar njëra-tjetrën për anëtarësim në organizata ndërkombëtare, ministri…

Daçiq i bindur se Rusia s’do ta heqë veton ndaj Kosovës në KS të OKB-së, edhe nëse Serbia i vendos asaj sanksione

Është shtet kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian ku harmonizimin e politikës së jashtme dhe të sigurisë me atë të…

Daçiq: Formimi i Asociacionit është test për ndërkombëtarët

Kreu i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq ka deklaruar se qëndrimi i Serbisë është i qartë, dhe ajo është se nuk…