Ambasada e Francës deklarohet për vizitën e Kouchnerit në Kosovë, tregon arsyjet e anulimit

Ambasadën e Francës në Kosovë njoftoi se ish-përfaqësuesi i Lartë i OKB-së, Bernard Kouchner, do të zhvillojë vizitë në Kosovë…

OKB: 114 milionë persona u zhvendosën për shkak të konflikteve

Numri i personave që janë larguar nga shtëpitë e tyre për shkak të luftërave, dhunës dhe përndjekjes ka arritur në…

Dërgohet në OKB rezoluta për Srebrenicën

Propozimi final për rezolutën për Srebrenicën i është dërguar presidentit të Asamblesë së Përgjithshme të Kombe të Bashkuara, Dennis Francis,…

Pas përballjes me Vjosa Osmanin në OKB, Vuçiq sot i adresohet popullit serb për Kosovën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, pas kthimit nga New Yorku ku mori pjesë në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së…

Asambleja nis punimet në ora 12:30, debati dhe votimi për anëtarësimin e Kosovës gjatë ditës

Një debat mbi aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës dhe votimi i një projekt-opinioni, do të jetë…

OKB dënon ashpër sulmin e Iranit ndaj Izraelit: Bota nuk mund ta përballojë një tjetër luftë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres ka dënuar ashpër sulmin e Iranit të nisur ndaj Izraelit. Ai bëri thirrje…

OKB shpreh shqetësim për vrasjen e mbi 100 palestinezëve që po prisnin për ndihma

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka shprehur shqetësim të thellë për sulmin që vrau më shumë se 100…

Të enjten mbahet seanca e OKB-së për Kosovën e thirrur nga Serbia

Një seancë e jashtëzakonshme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për situatën në Kosovë do të mbahet të…

Serbia dorëzon kërkesë në OKB për seancë të jashtëzakonshme ndaj Kosovës

Ambasadori i Serbisë në Misionin e OKB-së, Nemanja Stevanoviq, ka dorëzuar sot kërkesën për të thirrur një seancë të jashtëzakonshme…

Në gjykatën e lartë të OKB-së hapet beteja ligjore lidhur me akuzat ndaj Izraelit për gjenocid në Gazë

Një betejë ligjore nëse lufta e Izraelit kundër Hamasit – grupit palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara…