SHBA-ja kërcënon Bosnjën me sanksione

SHBA-ja, e cila ka ndërmjetësuar marrëveshjen për paqe në Bosnjë-Hercegovinë më 1995, mund të vendosë sanksione kundër subjekteve që përpiqen…

Escobar: SHBA-ja e shqetësuar me regjistrimin e popullsisë në Mal të Zi, që mund të rrisë tensionet nacionaliste

Zv/sekretari amerikan i shtetit, Gabriel Escobar, shprehu te enjten shqetësimin për procesin e regjistrimit te ardhshëm të popullsisë në Mal…

Escobar përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Zëvendësi i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar ka thënë se kur bëhet fjalë…

Washington Post: ShBA-ja ka negociuar me talibanët për të parandaluar sulmet ndaj trupave amerikane

SHBA-ja po negocion me talibanët për të parandaluar që grupi të sulmojë trupat e tyre gjatë evakuimit të personelit amerikan…

SHBA-ja, bisedime të fshehta me Shqipërinë dhe Kosovën për strehimin e afganëve

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka zhvilluar bisedime të fshehta me më shumë vende, sesa ato që ishin bërë…

ShBA-ja teston anijen luftarake se a mund t’i përballojë luftës

Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.-së thotë se transportuesi i avionëve luftarak “Gerald R. Ford” përfundoi të…

BE-ja e SHBA-ja synojnë të forcojnë angazhimin në dialogun Kosovë – Serbi

Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja synojnë të forcojnë më tepër angazhimin në Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe nëpërmjet dialogut Kosovë – Serbi…

Hoti: Për kancelaren Merkel, Izraeli është në themel të diplomacisë gjermane

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar lidhur me zhvillimet në Lindje me në krye konfliktin e dhunshëm ndërmjet Izraelit…