Turqia nis trupat e saj në Kosovë për të përforcuar KFOR-in

Ministria turke e Mbrojtjes ka konfirmuar të dielën, nisjen e një numri të ushtarëve turq në Kosovë, si përforcim për…

Turqia shkon në balotazh – Numërohen 99 për qind të votave

Autoriteti zgjedhor i Turqisë ka publikuar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale pas numërimit të 99 për qind të votave. Sipas rezultateve…

Numërohen mbi 67% e votave të diasporës, Erdogan prin me 55.36%

Në Turqi janë duke u numëruar votat e diasporës për zgjedhjen e presidentit. Deri tani janë numëruar 67.33%, ku presidenti…

Turqia voton për presidentin dhe Parlamentin e ri

Zgjedhjet e 14 majit në Turqi janë ndër më të rëndësishmet në historinë moderne të këtij shteti, të cilat ose…

Vjosa Osmani merr dhuratë nga Turqia një dron “Bayraktar” dhe një “aeroplan luftarak”

Presidentja Vjosa Osmani, si Komandante Supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës, është pajisur me “artileri të rëndë luftarake”. E…

Sërish fat i zi për Turqinë, raportohen 14 viktima nga përmbytjet

Katërmbëdhjetë persona kanë vdekur dhe disa të tjerë janë zhdukur pas përmbytjeve qw përfshinw rrugët e dy qyteteve në Turqinë…

Gjarpërinjtë “pushtojnë” rrugët e qytetit pas përmbytjeve në Turqi

Turqia e jugut është përfshirë nga përmbytje masive që kanë sjellë dëme të mëdha materiale dhe viktima në njerëz. Por,…

14 viktima nga përmbytjet në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi

Pas tërmetit shkatërrues, Turqia po përjeton një makth të ri pasi përmbytjet në vend kanë shkaktuar vdekjen e 14 qytetarëve.  Më…

Tërmeti godet sërish Turqinë

Një tërmet prej 5.2 shkallësh ka goditur sot Turqinë lindore. Sipas EMSC-së tërmeti ka qenë me thellësi 5 kilometra. Kujtojmë…

Turqia arreston 180 persona për ndërtesat e shembura nga tërmeti

Më shumë se 600 njerëz po hetohen tani në Turqi për ndërtesat që u shembën nga tërmeti vdekjeprurës i 6…