48 mijë viktima nga tërmetet në Turqi dhe në Siri

Turqia dhe siria vazhdojnë të regjistrojnë lëkundje të forta sizmike pas tërmeti të 6 Shkurit. Agjencia turke e menaxhimit të…

Reagon Erdogan, ndalon largimin nga puna në zonën e tërmetit

Sipas vendimit të botuar në Fletoren Zyrtare me firmën e Presidentit Erdogan, punëdhënësve u vendos ndalimi i largimit nga puna…

Ngarkoi makinën e vjetër me ndihma për Turqinë, burri nga Azerbajxhani shpërblehet me një veturë të re

Një burrë nga Azerbajxhani është shpërblyer me një makinë të re nga një biznesmen si shenjë vlerësimi për ndihmën ndaj…

BE-ja ndan miliona euro ndihma humanitare për Turqinë dhe Sirinë

“Bashkimi Evropian ka ndarë 5.5 milionë euro ndihma humanitare për Turqinë dhe 10 milionë euro për Sirinë për t’iu përgjigjur…

Turqia goditet sërish nga një tërmet me fuqi prej 5 magnitudë

Para pak çasteve, Turqia sërish është goditur nga një tërmet me fuqi shkatërruese prej 5 magnitudë. Epiqendra e tërmetit ishte…

17-vjeçarja turke nxirret e gjallë nga rrënojat 10 ditë pas tërmetit

Një vajzë adoleshente është shpëtuar 10 ditë pas tërmetit shkatërrues të javës së kaluar në Turqi. 17-vjeçarja Aleyna Olmez u…

Foshnjën e lindur nën rrënoja në Siri kanë tentuar ta rrëmbejnë nga spitali – autoritetet e dërgojnë në një lokacion të sigurtë  

Foshnja e porsalindur siriane nën rrënojat e ndërtesave të shembura, familja e të cilës humbi jetën nga tërmeti shkatërrues, sipas…

​Pjesëtari i ekipit kosovar të kërkim-shpëtimit: E kishim borxh ta ndihmonim Turqinë

Kosova iu bashkua përpjekjeve të shpëtimit pas tërmeteve të fuqishme të javës së kaluar në Turqinë jugore si “shpagim” për…

Ambasada e Turqisë jep detaje për ndihmat që janë nisur nga Kosova për të mbijetuarit nga tërmeti

Tërmeti i 6 shkurtit e ka tronditur Turqinë dhe Sirinë. Si pasojë e lëkundjeve të tokë të shkallës 7.8 raportohet…

Komandanti Syla për gjendjen në Turqi: Shpresat nuk i kemi shuar, por gjasat janë të vogla për të shpëtuar njerëz nga rrënojat

Komandanti Egzon Syla, i cili është edhe pjesë e ekipit të kërkim-shpëtimit nga Forca e Sigurisë së Kosovës, ka rrëfyer…