Ortekët e borës lënë të vdekur 10 persona në Austri dhe Zvicër

Dhjetë persona kanë humbur jetën gjatë fundjavës në disa ortekë nëpër Alpet austriake dhe zvicerane. Turistët nga Zelanda e Re,…

A po kthehet Zvicra në qendër të intelektualëve shqiptarë të diasporës?

Gjithnjë e më shpesh takojmë e shohim shqiptarë që kanë emigruar në Zvicër nga vende tjera të zhvilluara perëndimore, duke…

Mediat serbe: Provokatorët shqiptarë dhe personat e padëshiruar do të zbarkojnë në Serbi

Mediat serbe i kanë dhënë jehonë të madhe vendimit të UEFA-s që ndeshja mes Bjellorusisë dhe Zvicrës, e vlefshme për…

Historia e kosovarit që u paraqit si polic, iu vodhi plakave zvicerane 460 mijë franga

Historia e kosovarit që u paraqit si polic, iu vodhi plakave zvicerane 460 mijë franga I paraqitur si polic, Valdrin…

Komente antishqiptare në “20 Minuten” për Alba festivalin, gazeta kërkon falje

“Edhe pse fusha e komenteve ishte rregulluar nga redaktorët në atë mënyrë që çdo koment duhej të kontrollohej nga ekipi…

Kurti e Vuçiq përballë njëri-tjetrit në Forumin Ekonomik në Zvicër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është duke marrë pjesë në Forumin Botëror në Davos të Zvicrës, shkruan Gazeta Enigma. Kurti…

Ja sa vite dënim mori kosovarja që tentoi ta vrasë burrin me helm dhe kabllo

Gjykata e Lartë (Kantonale) e Kantonit të Cyrihut ka shpallur të martën fajtore një grua 55-vjeçare për tentim të vrasjes…

Zvicerania që zbukuron muret e Kosovës

Thera e barishte jo të mirëmbajtura, mbeturina e baltë përshkojnë tokën te tuneli në afërsi të Stacionit të Trenit në…

Të burgosurit në Zvicër ankohen për ushqimet jo të mira në burg

Shumë të burgosur në Gmünden në Niederteufen AR, shprehen se ushqimi është i jo i mirë dhe pritet që të…

Këto janë masat e reja anti-COVID që hyjnë në fuqi të hënën në Zvicër

Të premten, Qeveria federale e Zvicrës njoftoi masat e reja më të rrepta për parandalimin e COVID-19, të cilat hynë…