Avni Dehari publikon poezi për djemtë e tij: Humbën jetën në rrethana të errëta

Avni Dehari publikon poezi për djemtë e tij: Humbën jetën në rrethana të errëta

Avni Dehari, i ka kushtuar një poezi djemve të tij, Astrit dhe Arbnor Deharit, të cilët kanë vdekur gjatë viteve, 2014 dhe 2016.

Dy djemtë thotë Avni Dehari, humbën jetën në rrethana të errëta.

Sipas institucioneve kompetente, Arbënori bëri vetëvrasje duke rënë nga kati i gjashtë i banesës ku jetonte.

Ai ishte aktivist i Vetëvendosjes që nga formimi i saj, si anëtar i Sekretariatit për Media dhe Komunikim të Lëvizjes Vetëvendosje.

Por familjarët dhe ata që kanë njohur Arbënorin asnjëherë nuk e kanë pranuar këtë version, pasi kanë deklaruar se Arbënori nuk ka patur asnjë arsye për të kryer atë akt.

Edhe vdekja e Astritit, kishte ngjallur shumë pikëpyetje, pasi mënyra e vdekjes së tij ishte konsideruar e mistershme.

Por, Prokuroria Speciale e Kosovës ka thënë me 12 prill, 2022, se në raportin e pranuar nga Instituti i Mjekësisë Ligjore në Lozanë të Zvicrës, për rastin e Astrit Deharit, është thënë se analizat e ADN-së, nga objektet që kanë qenë në kontakt me të ndjerin, nuk kanë treguar profil të ADN-së përveçse të vetë atij.

Astrit Dehari ka vdekur më 5 nëntor të vitit 2016 teksa po mbahej në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, si i dyshuar për sulmin ndaj ndërtesës së Kuvendit, në gusht të vitit 2016.

Related Articles