​Hashani: Pediatria në QKMF-në e kryeqytetit brenda pak vitesh do të mbyllet

Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë që nga 1 marsi, pediatria do të funksionojë me vetëm një ndërrim…

Nis vaksinimi i vajzave kundër kancerit të qafës së mitrës

Për herë të parë në Kosovës ka filluar vaksinim i vajzave kundër kancerit të qafës së mitrës. Në një njoftim…

Spitali i Prizrenit bëhet me rezonancë magnetike, Vitia: Nga ky shërbim do të përfitojnë edhe qytetarët e Kukësit

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se Spitali i Prizrenit është bërë me rezonancë magnetike. Vitia tha…

Mjekët në QKUK i shpëtojnë jetën 1-vjeçarit, kishte përpirë një pjesë të lodrës dhe i ishte bllokuar frymëmarrja

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se i kanë shpëtuar jetën një një-vjeçari i cili kishte përpirë…

Dita kundër kancerit, IKSHPK: Kujdesi paliativ të jetë komponent thelbësore për sistemet shëndetësore

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në Ditën Botërore kundër Kancerit, ka theksuar se kujdesi paliativ duhet të aplikohet…

“Liria për shëndetin riprodhues nuk duhet kufizuar nga ndikimi i mentalitetit” – A është gati Kosova për këtë ligj?

Ka kaluar më shumë se një javë prej kur Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale ka miratuar raportin përfundimtar për…

Për herë të parë në QKUK vena e thellë e këmbës përdoret si arterie e barkut

Në Klinikën e Kirurgjisë Vaskulare, të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, për herë të parë në Kosovë, është kryer operacioni,…

Çka është fruthi, si trajtohet dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për të

Për fruthin me siguri se keni dëgjuar edhe më parë, prandaj edhe ju sjellim gjithçka çfarë duhet të dini për…

Përhapet fruthi në Evropë, Kosova pa asnjë rast të konfirmuar deri më tani

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës ka bërë të ditur se nuk është konfirmuar asnjë rast me fruth në…

Shpallet situatë epidemiologjike me gripin sezonal, MSH tregon masat parandaluese

Sipas të dhënave të fundit nga IKSHPK dhe nga institucionet shëndetësore, intensiteti i gripit sezonal sipas numrit të rasteve të…