Dokumentari francez “On the Adamant” ‘rrëmben’ çmimin më të lartë të filmit në Berlin

Dokumentari francez “On the Adamant” ‘rrëmben’ çmimin më të lartë të filmit në Berlin

Dokumentari francez “On the Adamant”, i regjisorit Nicolas Philibert, rreth një qendre ditore në Paris për të rriturit me sëmundje mendore, ka fituar çmimin më të lartë A i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Berlin.Philibert tha të shtunën se ishte thellësisht i prekur nga vendimi i jurisë për t’i dhënë çmimin kryesor të Berlinales për një dokumentar dhe jo për një vepër fiction.

“Ai dokumentar mund të konsiderohet kinema në vetvete më prek thellë”, tha ai.

“Për 40 vjet kam luftuar gjithmonë që ajo të shihet sa më shumë”.

I xhiruar mbi tre vjet, filmi ndjek jetën në një qendër ditore në bordin e The Adamant, një maune e ankoruar në bregun e djathtë të Seine, ku pacientët dhe kujdestarët ndërveprojnë në mënyra që prishin atë që Philibert e sheh si dehumanizim të psikiatrisë.

Regjisori 72-vjeçar tha se në film, ai ishte përpjekur të “përmbyste imazhin” që njerëzit kanë për ata me sëmundje mendore dhe t’i lejojë shikuesit të shohin “çfarë na bashkon përtej dallimeve tona”.

“Siç e dimë të gjithë, njerëzit më të çmendur nuk janë ata që mendojmë se janë”, shtoi ai.

Çmimi për regjinë më të mirë shkoi për regjisorin francez Philippe Garrel për filmin “The Plough”, rreth tre vëllezërve dhe motrave që po përpiqen të mbajnë gjallë biznesin e kukullave familjare pas vdekjes së babait të tyre.

Related Articles