Qeveria nis procedurat për blerjen e objekteve të ambasadave në Washington dhe Berlin

Qeveria e Kosovës, ka miratuar vendimin për fillimin e procedurave për blerjen e objektit për nevoja të Ambasadës së Kosovës…

Berlini trazohet nga një luan që po shëtitet i lirë – policia ende në kërkim të tij

Autoritetet gjermane po e anulojnë kërkimin për një luaneshë pasi nuk gjetën prova se një mace e madhe po bredh…

Kamberi: Nëse marrëveshja nuk nënshkruhet në Ohër, mund të pritet nënshkrim në Paris apo Berlin

Sipas analistit Belgzim Kamberi, marrëveshja Kosovë – Serbi mund të nënshkruhet më vonë në kryeqytetin e Francës apo të Gjermanisë,…

Dokumentari francez “On the Adamant” ‘rrëmben’ çmimin më të lartë të filmit në Berlin

Dokumentari francez “On the Adamant”, i regjisorit Nicolas Philibert, rreth një qendre ditore në Paris për të rriturit me sëmundje…

Kryeministri grek nervozohet kur pyetet për njohjen e pavarësisë së Kosovës

Sot u mbajt samiti i radhës i Procesit të Berlinit, për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, ku u nënshkruan tri…

Nga Berlini priten mesazhe të qarta për Kosovën dhe Serbinë

Kryeqyteti i Gjermanisë, Berlini të enjten më 3 nëntor do t`i bëjë bashkë liderët e Ballkanit Perëndimor. Në samitin që…

Gjermania dhe Franca në mbështetje të Ukrainës

Kryeqytetet e Gjermanisë dhe Francës kanë treguar sonte solidaritet me Ukrainën, shkruan Gazeta Enigma. Parisi dhe Berlini i kanë veshur…

Sopranoja Elbenita Kajtazi debuton në shtëpinë prestigjioze të Berlinit

“Me mëngjes kam marrë trenin për në Berlin”, kështu ka bërë të ditur nëpërmjet një postimi sopranoja Elbenita Kajtazi. Ajo…

Diplomati rus gjendet i vdekur në Berlin, gjermanët pretendojnë se është spiun i Putinit

Një diplomat rus është gjetur i vdekur mëngjesin e së premtës në Berlin. Sipas raportimeve, ai ka rënë nga kati…

Elon Musk qesh me kandidatin për kancelar gjerman

Kandidati gjerman për kancelar nga CDU, Armin Laschet është takua me shefin e Teslas, Elon Musk të premten. Së bashku…