Presidentja Osmani sot nis vizitën zyrtare në Vatikan

Presidentja Osmani sot nis vizitën zyrtare në Vatikan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, udhëtoi të dielën për vizitë në Shtetin e Vatikanit dhe në Itali, raporton Gazeta “Enigma”.Osmani, së bashku me zotërinë e parë, Prindon Sadriu dhe zëvendëskryeministren Donika Gërvalla do të pritet në audiencë nga Papa Françesku.

Sipas zyës së Osmanit, ajo do të ketë takim edhe me sekretarin e Shtetit të Vatikanit, kardinalin Pietro Parolin si dhe do të realizohen edhe një sërë takimesh e aktivitete të tjera.

Gjatë qëndrimit në Romë, Osmani do të pritet edhe nga Presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella, me të cilin do të diskutojnë për avancimin e bashkëpunimit bilateral si dhe rritjen e koordinimit për tejkalimin e sfidave aktuale të sigurisë në rajon dhe përtej. / Gazeta Enigma.

Related Articles