Serbia paralajmëron eksporte të grurit në Ballkanin Perëndimor

Ministria e Bujqësisë e Serbisë paralajmëroi se sasi të grurit dhe misrit do të eksportohen në vendet e Ballkanit Perëndimor.…

Zbulohet drafti i BE’së: Zgjerimi me Ballkanin Perëndimor mbetet kyç

Vendet e Bashkimit Evropian pritet të përsërisin në takimin e Këshillit të çështjeve të përgjithshme përkushtimin e tyre ndaj procesit…

Kancelari i ri i Austrisë thotë se Ballkani Perëndimor është një nga prioritetet e tij

Në vizitën e tij të parë jashtë vendit, kancelari i sapoinaguruar i Austrisë, Alexander Schallenberg, udhëtoi për në Bruksel për…

Borrell: Bashkimi Evropian duhet ta mbajë Ballkanin në rrugën evropiane

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se BE-ja duhet ta mbajë të gjithë rajonin e…

Merkel: Ka ende shumë punë për anëtarësim në BE

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka takuar sot për herë të fundit kryeministrat e Ballkanit Perëndimor. Ajo në një konferencë për…

Çfarë pritet të sjellë takimi i kancelares Merkel me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Ditën e hënë kancelarja gjermane, Angela Merkel do të bisedojë për herë të fundit me kryeministrat e vendeve të Ballkanit…

Edhe G7 reagon për “ndryshimin e kufijve përgjatë vijave etnike në Ballkanin Perëndimor”

Pas një takimi dy-ditor të ministrave të jashtëm të G7 të vendeve të zhvilluara industriale, pjesëmarrësit riafirmuan se vazhdimi i…