BE-ja paraqet planin për lehtësimin e krizës së gazit

Komisioni Evropian ka publikuar një pako me masa për lehtësimin e rritjes së çmimit të energjisë, që ka shkaktuar shtrenjtim…

Finlanda mbështet integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian

Në Samitin mes vendeve të Ballkanit Përendimor dhe Bashkimit Evropian, i cili u mbajt në Brdo të Sllovenisë, Kryeministri i…

Mediumi britanik: Von der Leyen turpërohet nga kryeministri i Kosovës, i përmendet “padrejtësia e madhe”

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është turpëruar nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të mërkurën, para samitit…

Albin Kurti për BE’në: Shprehja “gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor” tregon mungesë vetëbesimi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për mediumin ‘The Observer’, gazetë kjo simotër me prestigjiozen ‘The Guardian’, ka…

BE synon të vaksinojë 70% të popullsisë deri në fund të korrikut, thotë Brukseli

Gjashtë muaj që prej kur Bashkimi Evropian filloi shpërndarjen e vaksinave, Brukseli thotë se është në rrugën e duhur për…

BE-ja i përgjigjet Kurtit: Nuk do të ketë proces të ri, por vetëm vazhdim të dialogut

Kryeministri Albin Kurti ka udhëtuar për në Bruksel, në prag të takimit të parë me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.…

BE propozon: Asnjë test ose karantinë për të vaksinuarit

“Personat e vaksinuar plotësisht, që zotërojnë dokumente në përputhje me certifikatën digjitale Covid-19 të Bashkimit Evropian, duhet të përjashtohen nga…

Ministri i Jashtëm i shtetit që nuk e njeh Kosovën, vjen për vizitë në fillim të qershorit

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias, do të vizitojë Kosovën në fillim të muajit qershor për t’u…