Scholz për Putinin: Nuk më ka kërcënuar as mua, as Gjermaninë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka deklaruar se nuk ka marrë asnjë kërcënim nga presidenti rus Vladimir Putini, në bisedat e…

“Me mbështetjen e Britanisë së Madhe, Albin Kurti kushtëzon Asociacionin”

Përkundër presionit nga Brukseli dhe Uashingtoni, kryeministri i Kosovës Albin Kurti jo vetëm që vazhdon të rezistojë ndaj zbatimit të…

Rohde: Kosova është vonuar në themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë serbe

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pajtohet plotësisht me deklaratën e ambasadës së ShBA-së, ku thuhet…

Gjermani: Shqiptari vret ish-gruan, i shkoi në vendin e punës dhe e qëlloi për vdekje

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Markdorf të Gjermanisë, ku një shqiptar ka shkuar të vendi…

Gjermania me ultimatum të qartë ndaj Kosovës: Pa Asociacion nuk ka anëtarësim në Këshillin e Evropës

Ka të gjitha mundësitë që Gjermania nuk dëshiron t’i lërë asgjë rastësisë dhe e bën të qartë se pa të…

Gjermania kishte shpallur kërkim ndërkombëtar për të, 25 vjeçari kapet në Morinë

Arrestohet përkohësisht, me qëllim ekstradimi drejt Gjermanisë, një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “Mashtrimi i rëndë”.…

Gjermania nuk e përjashton dërgimin e tankeve Leopard në Ukrainë

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck, është shprehur se Gjermania nuk e përjashton mundësinë e dërgimit të tankeve Leopard në…

Gjermania pritet të dyfishojë numrin e punëtorëve të pakualifikuar nga Ballkani Perëndimor

Autoritetet gjermane synojnë të dyfishojnë kuotën për imigrimin e punëtorëve të pakualifikuar nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Serbia, Mali…

Gjermania nis 40 tanke Marder dhe raketa Patriot drejt Ukrainës

Gjermania do të dërgojë 40 tanke Marder dhe një sistem të mbrojtjes raketore Patriot në Ukrainë në tremujorin e parë…

Gjermania u eliminua shkaku i telasheve brenda ekipit

Eliminimi i Përfaqësueses së Gjermanisë për herën e dytë rresht në fazën e grupeve të Kupës së Botës, është parë…