Rohde: Kosova është histori suksesi, Gjermania mbetet ndër partnerët më të afërt

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde çlirimi i Kosovës dhe shpallja e saj shtet, është histori suksesi. Këtë deklaratë, Rohde…

Kancelari i Gjermanisë zotohet të dëbojë kriminelët pas sulmit nga emigranti afgan

I pari i Gjermanisë, Olaf Scholz u zotua të enjtën se Gjermania do të fillojë përsëri depërtimin e kriminelëve nga…

Sërish sulm me thikë në Gjermani, plagoset një politikan

Pak ditë pasi u varros një polic gjerman të cilit vdekja i erdhi nga plagët e një therrje, një tjetër…

Gjermania gati për Euro 2024, rritë masat e sigurisë

Gjermania pak ditë para fillimit të Kampionatit Evropian ka treguar se është duke rritur masat e sigurisë, në mënyrë që…

Ushtarët gjerman edhe më tutje në Kosovë, qeveria gjermane pro vendimit

290 ushtarë gjermanë me shumë gjasë do të vazhdojnë të shërbejnë edhe më tutje në Kosovë.Kjo pasi kabineti qeveritar i…

Gjermania përplaset me Spanjën për njohjen e Kosovës shtet

Çështja e njohjes së Kosovës nga Spanja doli gjatë diskutimit të takimit të ministrave të jashtëm më 27 maj, në…

Gjermania për tre muaj dëbon gati 500 qytetarë të Maqedonisë së Veriut

Numri i personave nga Maqedonia e Veriut të dëbuar nga Gjermania këtë vit është dukshëm më i lartë krahasuar me…

Kosova dhe Gjermania arrijnë marrëveshjen 90 milionëshe, Rohde: Kjo nënvizon përkushtimin e fortë për të mbështetur Kosovën

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde ka shkruar në lidhje me marrëveshjen e nënshkruar mes Kosovës dhe Gjermaniës, e cila është me…

Automjete ushtarake të Gjermanisë futen në Kosovë, lëvizja s’ka të bëjë me situatën në veri

Automjete ushtarake nga Gjermania janë futur të shtunën në Kosovë. Në media u publikuan pamje të automjeteve duke u bartur…

Gjermania ia zë vendin Japonisë, tani është ekonomia e tretë më e madhe në botë

Ekonomia e Japonisë është tani e katërta më e madhe në botë pasi u tkurr në tremujorin e fundit të…