Mbi 300 raste të reja me kancer brenda dy muajve në Kosovë

Mbi 300 raste të reja me kancer janë shënuar gjatë muajit janar dhe shkurt të këtij viti në Kosovë. Ndërkaq,…

Kush është ambasadori i ri britanik në Kosovë?

Ambasadori i ri britanik në Kosovë, Jonathan Hargreaves të martën i ka dorëzuar presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani letrat kredenciale.…

Nis asfaltimi i rrugës që e lidh Kosovën me Shqipërinë

Mëngjesin e sotëm kanë nisur punimet për zgjerimin dhe asfaltimin e rrugës ndërkufitare: Kërstec-Pakisht-Zapod me gjatësi 6.3 kilometra. Ky është…

Arrin një kontigjent ushtarësh turq në Kosovë, reagon KFOR-i

KFOR-i mbrëmë ka njoftuar se një kontigjent ushtarësh turq ka mbërritur në Kosovë, raporton Gazeta Enigma. Misioni paqeruajtës i NATO-s…

Së shpejti nis regjistrimi i popullsisë në Kosovë, do ketë sistem online regjistrimi edhe për diasporën

Së shpejti në Kosovë pritet të nis regjistirmi i popullësisë. Avni Kastrati, ushtrues detyre i drejtorit të Agjencisë së Statistikave…

Kurti në 3 vjetorin e qeverisjes: Më 14 shkurt në Kosovë shënohet edhe dita e dashurisë ndaj Republikës sonë

Kryeministri Albin Kurti në hapjen e mbledhjes së sotme të Qeverisë tha se 14 shkurt – trevjetori i fitores së…

Alan Greenberg, ish Drejtori për Edukim në Apple, vjen në Kosovë

Për të pasuruar më tej përvojën edukative për studentët e tij dhe për të ofruar mundësi për komunitetin më të…

GAP: Vjet mbi pesë mijë të huaj emigruan në Kosovë

Sipas të dhënave të fundit (janar-nëntor 2023) të Ministrisë së Brendshme të Kosovës, numri i personave të huaj të cilëve…

Trafik eksplozivi nga Kosova në Shqipëri, të përfshirë 3 të rinj nga Gjilani

Dritero Azemi dhe Flaka Abdullahu janë dy shqiptarët e Kosovës të shpallur në kërkim, të dyshuar si anëtarë të grupit…

Ministri gjerman i Mbrojtjes: Erdha në Ballkan sepse jam i shqetësuar me situatën në Kosovë e Bosnjë

Ministri i mbrojtjes i Gjermanisë, Boris Pistorius, ka thënë se vizita e tij në shtetet e Ballkanit Perëndimor, është bërë…