Lajçak: Marrëveshja Bazike, më e mira që ka mundur të arrihet, aty janë gjitha përgjigjet

Emisari special i BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, pas takimit me zëvendëskryeministrin e vendit, Besnik Bislimi ka…

E përmendi “Planin e ri” – Çka tha dje Lajçak i shoqëruar nga emisarët tjerë pas takimeve me Kurtin dhe Vuçiqin

Pesë emisarët perëndimorë dje kanë zhvilluar vizita në Prishtinë dhe Beograd, në përpjekje për të rinisur procesin e dialogut që…

Lajçak pret në takim komandantin e ri të KFOR-it, flasin për situatën në Kosovë dhe dialogun

Ndërmjetësuesi i BE-së, për dialogun, Miroslav Lajçak, ka pritur sot në zyre, komandantin e ardhshëm turk të KFOR-it, Ozkan Ultas.…

Bugajski, Lajçakut: Beogradi dhe Moska po ju ‘luajnë’ për budallenj

Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor, Janusz Bugajski, i ka reaguar të dërguarit të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak për dialogun…

Pas zhvillimeve në veri – Lajçak mbledh përfaqësuesit nga Franca, Gjermania e Italia – në takim edhe Escobari

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, do të takohet gjatë ditës me…

Kurti flet për prapaskenat në Bruksel: Lajçaku edhe Vuqiqi ishin të koordinuar kundër Kosovës

Kryeministri Albin Kurti doli sot në një konferencë për media ku foli për prapaskenat e takimit të 14 shtatorit në…

Kurti kërkoi zbatim të Marrëveshjes, Lajçak paralajmëroi takim në Bruksel gjatë shtatorit

Kryeministri Albin Kurti dhe i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, janë takuar dje në Bled të…

Bislimi: Jemi afër nënshkrimit të kontratës mes KEDS-it dhe Elektroseverit

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi, ka njoftuar se në takimin që pati në Bruksel me emisarin…

Bislimi: Draftet e Lajçakut për planin e sekuencimit iu kushtojnë më shumë vëmendje preferencave të Serbisë

Kryenegociatori i Kosovës në bisedimet me Serbinë, Besnik Bislimi, ka njoftuar se në takimin që pati me emisarin special të…

Lajçaku jep detaje për takimin me Kurtin në Greqi

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se me kryeministrin Albin Kurti ka diskutuar për…