“Pasivizimi i adresave po bëhet me qëllim të zvogëlimit të numrit të qytetarëve shqipëtar në Luginë”

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë, Ragmi Mustafi ka folur në lidhje me pasivizimin e adresave për shqiptarët në Luginën…

Shqiptarët e Luginës ndihen të diskriminuar, kërkojnë lejeqëndrim 5-vjeçar

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë, në mbledhjen e fundit të dy qeverive arritën marrëveshje për leje të qëndrimit…

Sinani: Refuzimi i vizitës së katër ministrave dëshmon se Lugina duhet të jetë pjesë e dialogut

Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, ka reaguar pas refuzimit të vizitës nga ana e Serbisë të katër ministrave të qeverisë…

Reagon Ragmi Mustafi pas refuzimit të vizitës nga Serbia të katër ministrave të qeverisë Kurti në Luginë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi, Ragmi Mustafi ka reaguar pas refuzimit që Serbia i ka bërë katër…

Shqiptarët në Luginë nisin bisedimet me Qeverinë serbe për të drejtat e tyre

Ragmi Mustafi, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka thënë se për herë të parë kanë nisur…

Kosova mund të detyrohet të jetë pjesë e “Open Ballkan”

Drejtor ekzekutiv i Institutit për Politika Sociale “Musine Kokalari”, Visar Ymeri, ka thënë se krahas ndarjes së buxhetit prej 2…

Lugina e Preshevës falënderon Kurtin për ndarjen e 2 milionë eurove

Ish-kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka falenderuar Qeverinë e Kosovës për ndarjen e 2 milion eurove. Përmes një…

Kamberi: Shqipëria e Kosova duhet ta ndihmojnë Luginën e Preshevës

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë duhet ta formojnë një platformë konkrete për përmirësimin e gjendjes se shqiptarëve në…

Diskriminimi i shqiptarëve në Medvegjë,Bujanoc dhe Preshevë edhe në pasivizimin e adresave

Shkruan: Refik HASANIPasivizimi i adresave i neve është diskriminim, sepse në tokën tonë, në pasurin tonë do të mbetemi të…

Diskriminimi i shumfishtë i shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Pasivizimi i adresave, mosnjohja e diplomave të Kosovës, papunësia dhe diskriminimi në punësim nga institucionet publike, janë vetëm disa nga…