Aliu: Jasharajt e Prekazit e kthyen kahjen e historisë në atë rrugë që e solli lirinë e Kosovës

Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu ka përkujtuar sulmin e dytë të policisë serbe kundër familjes Jashari…

Publikohet për herë të parë paraqitja e Ibrahim Rugovës para gazetarëve gjatë masakrës së Prekazit (VIDEO)

Sot kur po përkujtohet Presidenti Historik i Kosovës, Ibrahim Rugova në rastin e ndërrim të jetës së tij 17 vjet…

Restaurimi në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz mund të shkojë deri në 20 milionë euro

Të çarat po rriten thuajse për ditë në kullat e Jasharajve në Prekaz. Ato për vite me radhë po presin…

Krerët e shtetit bëjnë homazhe në Prekaz: UÇK-ja bëri luftë mbrojtëse, e vërteta s’mund të tjetërsohet

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, kryeministri Albin Kurti, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca së bashku me ministra e bashkëpunëtorë nga…

Shqiptarët nga e gjithë bota vizitojnë Prekazin (VIDEO)

Në ditën e parë të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, qytetarë të shumtë kanë bërë homazhe në kompleksin memorial…

24 vjet nga rënia heroike e Jasharëve, sot nis Epopeja e UÇK-së

Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në…

Meta shkon në Prekaz për homazhe, pritet nga Bekim Jashari dhe Ramiz Lladrovci

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka shkuar të enjten mbrëma në Prekaz për homazhe tek kulla e Jasharëve. Aty ai…

Kirurgë ndërkombëtar dhe shqiptarë bëjnë homazhe në Prekaz

Pas përfundimit të Kongresit të Parë Klinik të organizuar nga Kolegji i Kirurgëve të Kosovës në Prishtinë, në mëngjesin e…

39-vjetori i rënies së Nebih dhe Tahir Mehës

Sot shënohet 39-vjetori i rënies së Nebih dhe Tahir Mehës, të cilët nga kulla e tyre në Prekaz, iu kundërpërgjigjen…

“Organizata arabe ofruan investime vetëm të themi se Adem Jashari ka luftuar për fe”

Bekim Jashari, djali i heroit Hamëz Jashari, njëherit kryetar i Skenderajt, ka treguar se si organizatat arabe paslufte kanë shkuar…