Turqia zbulon sasi të madhe të gazit natyror në Detin e Zi

Turqia ka zbuluar rezerva shtesë të gazit natyral në jug të Detit të Zi, njoftoi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.…

Turqia në karantinë gjatë gjithë qershorit

Ndryshe nga vende të tjera që kanë lehtësuar masat për t’i dhënë frymë turizmit, Turqia gjatë muajit Qershor do të…

Blinken përsërit rëndësinë e marrëdhënieve turko-amerikane

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, nënvizoi rëndësinë e marrëdhënieve turko-amerikane. “Vazhdimi i bashkëpunimit me aleatin tonë të NATO-s Turqinë…

Turqia renditet e 3-ta në botë me 519 plazhet e saj me flamur blu

Duke bërë të ditur se me investimet për mjedisin mbrohet cilësia e ujërave, ministri Kurum deklaroi se si rezultat i…

Kush ka ushtrinë më të fortë në Lindjen e Mesme, si qëndron Izraeli krahas Turqisë

Izraeli ka ushtrinë më të fuqishme në Lindjen e Mesme, e ndjekur nga Turqia dhe Arabia Saudite. Kështu thuhet në…

Erdogan: Nuk do të tolerojmë mizorinë e Izraelit në Palestinë edhe sikur e gjithë bota ta injorojë atë

Presidenti Erdogan tha se për shkak të historisë së vjetër, qytetërimit dhe lidhjeve kulturore, Turqia është një vend i madh…

Futbolli si trashëgimi e luftës

“Sot 22 vjet pa ty baba i dashur, jam duke u munduar që të të bëj krenar gjithmonë, ashtu siç…

Turqia vendos masa të reja kufizuese gjatë muajit të Ramazanit

Turqia ka njoftuar një bllokim të pjesshëm dy-javor për të ndihmuar në parandalimin e shpërthimit të fundit të coronavirusit të…