Spanja do i dërgojë raketa dhe tanke Ukrainës

Spanja planifikon të dërgojë raketa Patriot dhe tanke Leopard në Ukrainë, si pjesë e një pakete armësh prej 1.23 miliardë…

Ukraina ul në 25 vjeç moshën e rekrutimit për të plotësuar trupat e saj të rrethuara

Ukraina uli të mërkurën moshën e saj të pranueshme për përgatitjen e ushtrisë nga 27 në 25 vjeç, duke reflektuar…

Osmani: Jam e bindur se njohja nga Ukraina do të vie bashkë me fitoren e saj

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shprehur bindjen se njohja nga Ukraina do të vijë bashkë me fitoren e saj…

Lufta në Ukrainë hyn në vitin e tretë

Njëzet e katër shkurti i vitit 2022 solli në Evropë luftën, për herë të parë që nga Lufta e Dytë…

U gjet e vdekur në shiritin emergjent të autostradës, Prokuroria nis hetimet për rastin e shtetases ukrainase

Prokuroria Themelore e Ferizajt ka nisur hetimet lidhur me rastin e shtetases ukrainase, e cila u gjet e vdekur mbrëmë…

Ushtarët ukrainas në vijën e frontit (FOTO)

Në vijën e frontit pranë qytetit Kreminna, ushtarakët ukrainas ngrohen mes kushteve të borës. Këta ushtarë janë nga Brigada e…

Zelensky: Prodhimi ukrainas i armëve dhe municioneve është në rritje

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky është shprehur se sprodhimi ukrainas i armëve dhe municioneve ka tendencë rritjeje. Ai është shprehur…

Rusia dhe Ukraina këmbejnë qindra të burgosur lufte

Rusia dhe Ukraina i kanë këmbyer të mërkurën qindra të burgosur të luftës, pas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga Emiratet…

Kievi u kërkon ukrainasve të kursejnë energjinë elektrike pas sulmit të termocentralit

Ukraina u ka thënë banorëve të kursejnë energji pasi një termocentral afër vijës së frontit u godit nga granatimet, në…

Ukraina thotë se deri më tani ka vrarë rreth 287 mijë ushtarë rusë

Forcat mbrojtëse të Ukrainës eliminuan rreth 286 mijë e 890 pushtues rusë midis 24 shkurtit të vitit 2022 dhe 14…