Gjermania zotohet ta ndihmojë Kosovën për viza, dialog dhe integrim euroatlantik

Gjermania zotohet ta ndihmojë Kosovën për viza, dialog dhe integrim euroatlantik

Tri forca politike në Gjermani të bëra bashkë për të qeverisur, fuqinë e tyre do ta përdorin për të ndihmuar edhe Kosovën.Nuk është e re marrëveshja ndërmjet Partisë Socialdemokrate (SPD), Të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë (FDP), por e re është një pikë në marrëveshjen e tyre që ka të bëj me Kosovën.

Ky koalicion gjerman që do të udhëheq me vendin, është zotuar se do të ndihmoj shtetin e Kosovës në rrugë për liberalizim të vizave, në dialogun Kosovë-Serbi si dhe integrimin e Ballkanit Perëndimor në strukturat euroatlantike.

I kënaqur që Kosova është në agjendë të qeverisë së re gjermane është shprehur edhe ambasadori gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde.

“Koalicioni i ardhshëm qeverisës në Gjermani nënvizoi përkushtimin për liberalizimin e vizave për Kosovën, mbështetjen për dialogun Kosovë-Serbi dhe vuri theksin për të mbështetur integrimin e Ballkanit Perëndimor në strukturat euroatlantike”, ka shkruar Rohde.

Premtimi për ndihmë në këtë drejtim për Kosovën, së fundi ishte përmendur në Prill të këtij viti, kur Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kishte takuar shefin e diplomacisë gjermane, Heiko Mass.

Në konferencën e mbajtur për medie, pas takimit, Presidentja kishte deklaruar se shteti i Gjermanisë do të ndihmoj Kosovën të ketë liberalizim të vizave.

“Për fat të keq ndikimi rus në rajonin tonë vazhdon të jetë i mundur nëpërmjet Serbisë dhe është bërë në katër fronte kryesore; i natyrës ekonomike, politike, ushtarake dhe nëpërmjet vaksinave”, kishte thënë Osmani.

“Ne e ri-konfirmojmë orientimin tonë strategjike pro-perëndimor”.

“Sa më shumë që BE e përkrah Ballkanin në procesin e integrimin evropian aq më shumë do ta largoj ndikimin rus. Prandaj është e rëndësishme që ta kemi një rol të Gjermanisë që të ecim përpara”.

“Në shpresojmë shumë që Gjermania do t’i bind ato pak shtete që kanë mëdyshje për liberalizimin e vizave”, kishte deklaruar Osmani.

“Hyrja jonë në BE është hyrje në vendin ku na takon edhe historikisht”.

Related Articles