19 afganë arrijnë ilegalisht në Kosovë, u ndihmuan nga dy jordanezë

Shtetasit afganë që u kontrabanduan janë vendosur në Qendrën e Azilit në Magurë, tetë prej tyre janë fëmijë Kësaj qendre…

Edhe 256 afganë largohen nga Kosova drejt Kanadasë

Edhe 256 afganë të cilët ishin duke qëndruar në Kosovë tash e një kohë janë larguar për në Kanada. Këtë…

Zyra e kryeministrit publikon pamje brenda kampit Bondsteel ku po qëndrojnë afganët

Zyra e Kryeministrit njofton për vizitën e Kurtit në kampin Bondsteel, aty ku po qëndrojnë qytetarët afganë. Njëherit publikohen pamje…

Price: Është duke vazhduar verifikimi i qytetarëve afganë të strehuar në Kosovë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të shtetit, Ned Price, tha se autoritetet amerikane po vazhdojnë verifikimin e afganëve përkohësisht të strehuar…

Mbi 100 afganë largohen nga Kosova drejt ShBA’së

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka njoftuar se mbi 100 shtetas afganë që kanë qënë duke…

Presidentja viziton kampin ku po qendrojnë afganët

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, së bashku me të ngarkuarin me punë në Ambasadën e ShBA-së në…

Afganët në Shqipëri, 174 shtetas të tjerë zhvendosen në Shëngjin

175 afganë të tjerë janë akomoduar në strukturat hoteliere të Shëngjinit. Ata kanë mbërritur një ditë më parë në qytetin…

Rreth 2,500 afganë udhëtuan nga Gjermania për në Shtetet e Bashkuara

Fluturimet e refugjatëve afganë nga Gjermania, nga baza ajrore ushtarake Ramstein, në Shtetet e Bashkuara vazhduan, dhe që nga e…

Në Shqipëri lind fëmija i parë afgan, prindërit i vendosin emrin e veçantë shqiptar

Në vendin tonë ka ardhur në jetë fëmija i parë afganë. Konkretisht, në spitalin e Lezhës një 27-vjeçare e cila…

Rreth 200 afganë janë në Bondsteel, flet imami kosovar që iu ligjëron aty

Drejtori i Kosovo Center for Peace (Qendra e Kosovës për Paqe), imami Labinot Maliqi, është i përzgjedhuri i ushtrisë amerikane…