Zëvendësministri i Arsimit: Nuk u kemi thënë komunave largoni nga puna 1 mijë mësimdhënës

Zëvendësministri i Arsimit, Dukagjin Pupovci, thotë se rreth 1 mijë mësimdhënës në sistemin arsimor të vendit mund të jenë tepricë.…

Nagavci flet për sukseset dhe vështirësit gjatë 2021-ës, paralajmëron riorganizimin e shkollave vitin tjetër

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), Arbërie Nagavci, të enjten ka mbajtur konferencën e fundvitit me gazetarë, ku…

Punësimi dhe arsimi i komuniteteve, disa nga prioritetet e këshilltares angleze të Kurtit

Elizabeth Gowing, këshilltarja e re e kryeministrit Kurti për çështjet e komuniteteve, ka thënë se arsimimi dhe punësimi i komuniteteve…

Njoftim i rëndësishëm për nxënësit, ja si do të organizohet mësimi një ditë pas zgjedhjeve

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka marrë vendimi, bazuar në kërkesën e Asociacionit të komunave që me datën 18 tetor…

Alban Hyseni: Zotimet për arsimin

Kandidati për kryetar të komunës, Alban Hyseni nga Vetëvendosje në Gjilan, ka prezantuar programin për arsim. “Ne besojmë se arsimi…

Arsimi është baza e ndërtimit të shoqërisë!

Sot takuam mësimdhënësit e komunës sonë. Ata na njoftuan me problemet në arsim, si dhe mungesën e kushteve kompatibile për…

A duhet të testohen nxënësit para fillimit të vitit të ri shkollor? – flasin nga komuniteti i arsimit

Nëse institucionet shëndetësore në vend rekomandojnë që të bëhet testimi i nxënësve ndaj COVID-19 para fillimi të vitit të ri…

Pse nuk po vaksinohen mësimdhënësit? Flasin nga Ministria e Arsimit dhe SBASHK-u

Janë 24 mijë mësimdhënës në Kosovë, por vetëm 7 mijë prej tyre e kanë marrë vaksinën anti-Covid. Ndonëse ka mbetur…

Rritet interesimi i studentëve kosovarë për të studiuar në Japoni

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, priti sot në takim të ngarkuarin me punë në Ambasadën e…

MASHTI nënshkruan Protokoll bashkëpunimi me Kampusin Evropian të Universitetit të Jorkut në Selanik

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) ka nënshkruar sot Protokollin e Bashkëpunimit me Kampusin Evropian të Universitetit të…