Të enjten dy seanca – PDK kërkon komision hetimor për zhdukjen e mostrave të Deharit dhe për Gani Jakupin

Kuvendi i Kosovës do t’i mbajë nesër dy seanca, njëra vazhdim e tjetra seancë plenare. E para ka të bëjë…

Ministrja Haxhiu tregon shkakun e zjarrit në IML

Ministrja Haxhiu është deklaruar lidhur me zjarrin që ka ndodhur në Institutin e Mjekësisë Ligjore, aty ku janë mostrat e…

Në Institutin që u kaplua nga zjarri ruhen edhe disa nga mostrat e Astrit Deharit

Instituti i Mjekësisë Ligjore është kapluar nga një zjarr i madh. Në vendin e ngjarjes ka dalë edhe patrulla e…

Avokatit të familjes Dehari i refuzohet kërkesa që jetë i pranishëm gjatë intervistimit të ministres Haxhiu

Ministria e Drejtësisë ka njoftuar se ministrja e këtij dikasteri, Albulena Haxhiu, të hënën në orën 10:00 do t’i përgjigjet…

Ministrja Haxhiu sot jep dëshmi për rastin Dehari

Ministria e Drejtësisë ka njoftuar se sot ministrja Albulena Haxhiu, do të japë dëshmi për rastin Dehari. “Ministrja e Drejtësisë,…

Shtatë vjet nga vdekja e Astrit Deharit

Janë bërë shtatë vjet nga vdekja e Astrit Dehari. Aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, vdiq më 5 nëntor 2016 në Burgun…

Departamenti i Shtetit e përmend rastin Dehari: Hetimet po vazhdojnë, mostrat e tij u zhdukën

Departamenti amerikan i shtetit ka publikuar raportin vjetor në lidhje me gjendjen e të drejtave të njeriu në Kosovë. Në…

Paralajmërohen shkarkime të reja për rastin “Dehari”

Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, i cili njihet vetëm për deklaratën e tij se “Qeveria Kurti po punon me shpejtës,…

Rasti Dehari, Haxhiu tregon arsyet pse u shkarkua kryeinspektori i MD-së

Të hënën e 13 marsit është shkarkuar kryeinspektori i Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë, Ylber Topalli, për çështjen e rastit…

“Dehari fillimisht kishte tentuar vetëvrasjen me zhiletë të rrojës”

Për herë të parë nga shkarkimi i tij nga pozita e kryeinspektorit të Ministrisë së Drejtësisë, Ylber Topalli, për gjetjet…