Bislimi flet për kushtëzimin e Asociacionit, “Serbia nuk ka kredibilitet të kërkojë nga Kosova implementimin e ndonjë marrëveshjeje”

Të mërkurën në Bruksel kanë përfunduar bisedimet midis palës kosovare dhe asaj serbe me zyrtarët evropianë, por një takim trepalësh…

Javën e ardhshme pritet të takohen Bislimi e Petkoviç në Bruksel

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se në javën tjetër, përkatësisht më 16…

Si do të zhbllokohen pikat kufitare, sqaron zv/kryeministri Bislimi

Sot pritet të bëhet zhbllokimi i pikave kufitare në Jarinjë e Bërnjak, të cilat kanë qenë të bllokuara që prej…

S’është arritur asnjë marrëveshje në Bruksel, Bislimi është nisur për në Kosovë

Gjatë gjithë ditës, nga orët e hershme të mëngjesit e deri vonë në mbrëmje, në Bruksel janë zhvilluar takime të…

Zëvendëskryeministri Bislimi nesër do të raportojë para Komisionit për Integrime Evropiane

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, nesër do të dalë në raportim, para Komisionit për Integrime Evropiane në Kuvendin e Kosovës.…

Lajçak: Bislimi më tha se s’ka arkiva të UÇK-së

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se takimet që pati në Kosovë ishin të dobishme. Ai…

Bislimi nënshkruan marrëveshjen për projektin “Mbështetje për Proceset e Reformës së Integrimit në BE”

Zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi, së bashku me Drejtorin e…

Bislimi për deklaratat e Gërvallës: BE-në nuk e kemi armik që do të thotë se s’është krim që dikush ta mbrojë atë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë se termin “të pamatura” nuk mund ta përdorë për asnjë deklaratë të ministres…

Surroi, Shala dhe të tjerët shkojnë në takimin e Bislimit me Lajçakun dhe Palmerin

Gjatë vizitës dy ditore të Përfaqësuesit Special të BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi d Miroslav Lajčák dhe  Zëvendësndihmës Sekretarit Amerikan të…