Johnson krahason Zelenskyn me Churchillin, ndan edhe çmim për të

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, i ka dhënë homologut ukrainas, Volodymyr Zelensky,  çmimin e udhëheqjes “Sir Winston Churchill”,…

Johnson: Javën e ardhshme do të rihapim ambasadën në Kiev

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha se Mbretëria e Bashkuar do të rihapë ambasadën e saj në Kiev javën e ardhshme,…

Rusia ia ndalon hyrjen Johnsonit dhe zyrtarëve të tjerë britanikë

Rusia tha se ua ka ndaluar hyrjen në shtet kryeministrit britanik, Boris Johnson, sekretares së Jashtme, Liz Truss, dhe disa…

Zelensky thotë se Boris Johnson “po ndihmon më shumë se liderët e tjerë”

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy ka lavdëruar, Boris Johnson dhe Britaninë e Madhe për reagimin e tyre ndaj pushtimit rus. Në…

Kryeministri britanik thotë se Putini do të dështojë

Duke folur në Konferencës e Konservatorëve Skocezë këtë të premte, kryeministri britanik, Boris Johnson tha se ishte më i bindur…

Johnson refuzon lehtësimin e kërkesave të vizave për ukrainasit

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka refuzuar thirrjet për të lehtësuar kërkesat për viza për ukrainasit që ikin nga konflikti. Ai…

Kryeministri britanik ofron zgjidhje se si të rrëzohet Putini

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka ofruar një strategji se si duhet bashkuar që ta bëjnë të mundshëm dështimin e presidentit…

“Putini po sillet siç sillej Millosheviqi në vitet e fundit, po e bën gabimin e njejtë katastrofik”

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, në një intervistë për prestigjiozen “El Pais”, është pyetur për fjalimin e tij…

Kryeministri britanik thotë se Putin do të dyfishojë sulmet në Ukrainë

Kryeministri britanik Boris Johnson beson se Vladimir Putin synon të “dyfishojë” sulmin e tij në Ukrainë, pasi presidenti rus parasheh…

Johnson dhe Zelensky u pajtuan për zgjatjen e sanksioneve ndaj Rusisë

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ranë dakord se është e nevojshme të zgjerohet lista e sanksioneve…