Qeveria po ngecë në zgjidhjen e problemit për krizën energjetike, deklarata e Kurtit “stil vajtues për të kaluarën”

“Deklarata e kryeministrit Kurti si zakonisht është deklaratë që tashmë është e njohur mënyra dhe stili i tij vajtues për…

Shala: Rënja e sistemit B është paftësi organiziatve dhe ndikim politik në një ndërrmarrje publike

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala, në seancën e Kuvendit ku po diskutohet vendimi i Qeverisë për…

“Kriza energjetike ka mundur të parashikohet”

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala, ka thënë, se ka pasur sinjale nga të gjitha nivelet se do…

Opozita akuzon Kurtin për ndërhyrje në zgjedhjen e anëtarëve të Bordit të KPMM-së

Partitë opozitare kanë akuzuar kryeministrin Albin Kurti për ndërhyrje në zgjedhjen e anëtarëve të Bordit të Komisionit të Pavarur për…

“Çmime evropiane për paga afrikane”- Cilat janë alternativat për tejkalimin e inflacionit në Kosovë?

Të gjitha tregjet globale po ndodhen në një krizë ekonomike, gjë kjo e cila ka quar deri në rritjen enorme…

(Ç`) Ekuilibër i papunësisë gjatë pandemisë në Kosovë

Papunësia është një nga problemet kryesore që e shoqëron Kosovën, që nga paslufta, shkruan Gazeta “Enigma”. Shumë parti gjatë qeverisjes…

Kriza globale e ngritjes së çmimeve të produkteve prek edhe Kosovën

Valë e re e rritjes së çmimeve të artikujve të ndryshëm ka kapluar gjithë botën, shkruan Gazeta “Enigma”. Tregjet globale…

Projektligji për kriptovalutat kompleks, hartimi po bëhet me kujdes të veçantë

Projektligji për kriptovaluta që pritet të finalizohet në fund të vitit 2021 nga Kuvendi i Kosovës, po shihet si diçka…

Kriza energjetike globale – Shala: Kosova të mos i mbyllë sytë, të veprojë

Kryetari i Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, Ferat Shala, tha se institucionet vendore duhet të veprojnë pas paralajmërimit për…

Deputeti i PDK-së: Gjendja në veri, pasojë e mos kordinimit të Kurtit me ShBA-në

Pas situatës së krijuar në veri të vendit pas implementimit të reciprocitetit të targave, një takim urgjent në Bruksel që…