Filmi për dëbimin e familjeve kosovare, u lë mbresa Austriakëve, i japin çmimin kryesor

Para pak ditësh, “Die unsichtbare Grenze” apo “Kufiri i padukshëm” i regjisorit austriak Mark Gerstofer, ka fituar çmimin kryesorë në…

Masakra e Strpcit: Filmi në Kanë nderon “heroin e harruar” që u përballë me vrasësit

Regjisori kroat Nebojsa Slijepceviç thotë se filmi i tij i shkurtër për një njeri që doli kundër luftëtarëve serbë kur…

Globi i Artë 2024: Filmi “Oppenheimer” fituesi më i madh

Filmi “Oppenheimer” ishte fituesi më i madh i çmimeve të Globit të Artë të dielën mbrëma, duke i fituar pesë…

Leonardo DiCaprio flet për filmin e ri – “Don’t look up”

Aktori amerikan, Leonardo DiCaprio, së fundmi ka folur rreth filmit të tij të ri – “Don’t look up”, i cili…

“Pa vend” s’ka të ndalur: garon në “Sundance”, pret “Oscarin” evropian

Historik është kualifikimi i filmit “Pa vend” në garën zyrtare të Festivalit të Filmit në Sundance. Nga pesë festivalet më…

Filmi i titulluar “Omicron” që po tmerron njerëzit

Varianti i ri Omicron ka lënë njerëzit në gjithë botën të shqetësuar teksa nuk dihet ende shumë për të. Në…

Kështu u dukën çifti presidencial në premierën e filmit “Zgjoi”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe bashkëshorti i saj, Prindon Sadriu, kanë marrë mbrëmë pjesë në premierën e filmit “Zgjoi”,…

Alec Baldwin flet për herë të parë pasi vrau aksidentalisht një grua në skenën filmike

Një grua ka vdekur dhe një burrë është plagosur pasi aktori amerikan, Alec Baldwin, ka qëlluar me armë zjarri gjatë…

“Virgjëresha Shqiptare”, premierë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Varshavë

Një tjetër film shqiptar do të japë premierën e tij në një festival të përmasave evropiane. Bëhet fjalë për filmin…

Luana Bajrami – aktorja shqiptare me rol në filmin që fitoi çmimin kryesor në Festivalin e Filmit në Venecia

Mbrëmë (e shtunë) u kumtua lajmi se filmi i Audrey Diwan, “L’Evenement” apo “Happening” ka fituar çmimin kryesor njëherësh “Luanin…