Ambasadorët Rohde dhe Guero, deklarohen rreth marrëdhënjeve me Kosovën, Asociacionin dhe mundësinë e suspendimit të vizave

27 vendet e Bashkimit Evropian i kanë marrë disa masa ndaj Kosovës, si rezultat i ngjarjeve në veri, ku ishte…

Ambasadorët Rohde e Guerot, flasin për zgjedhjet, Kurtin, e kryeatrin e Leposaviqit

Jorn Rohde, ambasadori gjerman, tha se ndërkombëtarët nuk mund të garantojnë gjëra, duke iu referuar mundësisë së pjesëmarrjes së serbëve…

Ambasadori i Gjermanisë, Rohde i drejtohet qeverisë: Dëgjoni miqtë tuaj

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka folur për masat e marra nga BE-ja dhe këshillat që ai ka…

Rohde dhe Guerot për masat: Nuk është diçka që jemi të lumtur ta bëjmë

Ambasadorët, Jorn Rohde i Gjermanisë dhe Oliver Guerot i Francës, kanë folur në lidhje me situatën në Kosovë dhe masat…

Ambasadori Rohde: Mësimi i gjuhës gjermane është trend lulëzues në Kosovë

Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Jorn Rohde, ka qëndruar sot gjatë ditës në Prizren përgjatë një vizite që ka zhvilluar…

E konfirmon Rohde: Bislimi e Petkoviq takohen të martën në Bruksel

Takimi i radhës në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, do të zhvillohet të martën e ardhshme në Bruksel, në nivel të…

Rohde: Dënoj sulmin ndaj dy djemve të rinj në Shtërpcë

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka dënuar sulmin ndaj dy djemve të rinj në Shtërpcë. Ai ka shtuar…

Rohde:Takimi i Merkelit me liderë Kosovarë tregues që Gjermania është partner i palëkundur i Kosovës

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka thënë se takimi i Kancelares Angela Merkel me kryeministrin Albin Kurti dhe vizita…