Rohde: Sulmet e NATO-s nuk janë arsye për festë, por ne e ndalëm gjakderdhjen dhe krimet e Millosheviqit

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e…

Ambasadori i Gjermanisë takohet me trajnerin e Kombëtares së Kosovës, Franco Fodën

Ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Jorn Rohde, ka pritur në zyrë trajnerin e ri të Kosovës, Franco Fodën dhe ekipin…

“3 muaj tranzicion”, BQK njofton për një plan të ri për heqjen e dinarit nga përdorimi, Rohde kërkoi 4

Banka Qendrore e Kosovës ka njoftuar se faza e tranzicionit të zbatimit të rregullores së re e cila e ndalon…

Rohde: Jam 100% i sigurt se draft-statuti s’bie në kontradiktë me Kushtetutën

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se pavarësisht progresit në dialog siç është Marrëveshja e Brukselit dhe…

Rohde kërkon zbatimin e plotë të vendimeve të Kushtetueses nga ekzekutivi

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka uruar 14-vjetorin e themelimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës. Ai, me anë…

Rohde: Kosova, e vetmja që po hesht për Asociacionin

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Joern Rohde, ka thënë që qeveria e Kosovës është e vetmja që po hesht rreth…

Rohde: Avokatët kosovarë mund të praktikojnë ligjin gjerman vetëm me diplomë përkatëse

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, është sqaruar pasi ambasadori i Kosovës në Gjermani, Faruk Ajeti dha një lajm se Gjermania…

Mehaj nderohet nga Rohde me urdhrin “Kryqi i Nderit në Ar” të Forcave të Armatosura të Gjermanisë

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde e ka nderuar me urdhër ushtarak Armend Mehajn, ish-ministrin e Mbrotjjes që dha dorëheqje gjatë kësaj…

Rohde dhe Guerot: Kosova e Serbia duhet ta njohin njëra-tjetrën sepse qëllimi final është të pranoheni në BE

Olivier Guerot, Ambasadori i Francës në Kosovë, ka thënë se Serbia duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës. Sipas tij, ky…

Ambasadorët Rohde dhe Guero, deklarohen rreth marrëdhënjeve me Kosovën, Asociacionin dhe mundësinë e suspendimit të vizave

27 vendet e Bashkimit Evropian i kanë marrë disa masa ndaj Kosovës, si rezultat i ngjarjeve në veri, ku ishte…