Stoltenberg: Bota është bërë më e rrezikshme, por NATO është bërë më e fortë

Sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se bota është bërë më e rrezikshme por aleanca është bërë më e…

Kurti e Maqedonci paralajmëruan për rrezikun ushtarak që vjen nga Serbia, flasin ekspertët e sigurisë

Serbia e ka rrethuar Kosovën me 48 baza ushtarake në kufi, ndërsa nga institucionet e sigurisë në Kosovë merret si…

Ushtaraku i pensionuar serb dëshiron të kthehet në Koshare

“Beteja e Koshares” është një prej luftimeve më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në Koshare ushtria serbe është…

Musliu pas raportimit të drejtorit të AKI-së: Gjendja e sigurisë në nivelin e duhur, s’parashihet ndonjë rrezik

Kryetarja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Ganimete Musliu tha se që gjendja e sigurisë është…

Komandanti i KFOR-it dhe ai i forcave të Sllovenisë flasin për situatën e sigurisë në Kosovë

Komandanti i KFOR-it, Ferenc Kajari dhe ai i forcave të Sllovenisë, Miha Skerbinc kanë folur për situatën e sigurisë në…

Komandanti i KFOR-it: Situata e sigurisë stabile, mbështesim dialogun

Para tre javësh, gjeneralmajori i Ushtrisë Hungareze, Ferenc Kajari, mori detyrën si Komandant i KFOR-it. Në një intervistë për KosovaPress,…

Kurti flet pas kërcënimeve, tregon a ndihet i rrezikuar

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka folur sot për kërcënimet që ka marrë mbrëmë, raporton Gazeta “Enigma”. Ai ka thënë…

Macron dhe Johnson merren vesh për bashkëpunim në sferën e sigurisë

Boris Johnson ka folur me presidentin francez, Emmanuel Macron për herë të parë që kur filloi një grindje midis Londrës…

Tragjedia në Tetovë nxit dyshime mbi cilësinë dhe sigurinë e spitaleve

Zjarri që shpërtheu të mërkurën, më 8 shtator, në spitalin COVID në Tetovë, ku humbën jetën 14 persona, ka ngritur…

Kurti takohet me kryeministrin kroat, flasin për sigurinë e ekonominë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti po merr pjesë në Forumin strategjik në Bled të Sllovenisë, ndërsa është takuar edhe me…