Ushtaraku i pensionuar serb dëshiron të kthehet në Koshare

“Beteja e Koshares” është një prej luftimeve më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në Koshare ushtria serbe është…

Musliu pas raportimit të drejtorit të AKI-së: Gjendja e sigurisë në nivelin e duhur, s’parashihet ndonjë rrezik

Kryetarja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Ganimete Musliu tha se që gjendja e sigurisë është…

Komandanti i KFOR-it dhe ai i forcave të Sllovenisë flasin për situatën e sigurisë në Kosovë

Komandanti i KFOR-it, Ferenc Kajari dhe ai i forcave të Sllovenisë, Miha Skerbinc kanë folur për situatën e sigurisë në…

Komandanti i KFOR-it: Situata e sigurisë stabile, mbështesim dialogun

Para tre javësh, gjeneralmajori i Ushtrisë Hungareze, Ferenc Kajari, mori detyrën si Komandant i KFOR-it. Në një intervistë për KosovaPress,…

Kurti flet pas kërcënimeve, tregon a ndihet i rrezikuar

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka folur sot për kërcënimet që ka marrë mbrëmë, raporton Gazeta “Enigma”. Ai ka thënë…

Macron dhe Johnson merren vesh për bashkëpunim në sferën e sigurisë

Boris Johnson ka folur me presidentin francez, Emmanuel Macron për herë të parë që kur filloi një grindje midis Londrës…

Tragjedia në Tetovë nxit dyshime mbi cilësinë dhe sigurinë e spitaleve

Zjarri që shpërtheu të mërkurën, më 8 shtator, në spitalin COVID në Tetovë, ku humbën jetën 14 persona, ka ngritur…

Kurti takohet me kryeministrin kroat, flasin për sigurinë e ekonominë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti po merr pjesë në Forumin strategjik në Bled të Sllovenisë, ndërsa është takuar edhe me…

BE-ja heq Kosovën nga lista e vendeve të sigurta

Këshilli i Bashkimit Evropian ka konfirmuar heqjen e Kosovës nga lista e vendeve të sigurta, ndaj të cilave nuk ka…

MPB thotë se për shkaqe të sigurisë mediat nuk mund të inqizojnë në kampin ku po qëndrojnë afganët

111 afganë të cilët kanë mbërritur të dielën mbrëma në Kosovë, janë duke qëndruar në kampin e Bechtel Enkas i…