Juventusi ka në mendje disa emra për ta zëvendësuar Allegrin

Juventusi ka në mendje disa emra për ta zëvendësuar Allegrin

Ka dyshimet për të ardhmen e Max Allegrit te Juventusi, kështu që opsionet për ta zëvendësuar italianin janë të shumta me një listë me emra si Igor Tudor, Thiago Motta, Roberto De Zerbi, Vincenzo Italiano, Raffaele Palladino dhe Antonio Conte.

Trajneri ka qenë një nga figurat e pakta të qëndrueshme gjatë muajve të fundit, ku i gjithë bordi drejtues dha dorëheqjen pas hetimeve për parregullsitë financiare.

Deri më tani, kjo ka bërë që klubi të ketë 10 pikë më pak në Serie A për rritjen artificiale të tarifave të transferimeve për të rritur fitimet kapitale, me më shumë penalizime që priten në manovrat e pagave.

Megjithatë, paraqitjet në fushë dhe stili i futbollit kanë acaruar shumë tifozë dhe lojtarë, të cilët mendojnë se Allegri është shumë negativ në qasjen e tij në fushë.

Nëse ai shkarkohet në fund të sezonit, La Gazzetta dello Sport vë në dukje Iguro Tudorin si favorit për ta zëvendësuar.

Do të ishte një rikthim, pasi Tudor ishte edhe lojtar i Juventusit, më pas ndihmës i Andrea Pirlos, përpara se të merrte i vetëm drejtimin e i Olympique Marseille, ku vit zënë pozitën e tretë në renditje.

Trajneri aktual i Bolognas, Thiago Motta është një tjetër kandidat, i cili gjithashtu është i lidhur edhe me PSG-në.

Sergio Conceicao u përmend nga disa media, pasi eliminoi Juventusin nga Liga e Kampionëve sezonin e kaluar me FC Porton.

Trajneri i Fiorentinës, Vincenzo Italiano po tërheq interes nga më shumë klube dhe nuk është në këtë mes vetëm Juve, pasi Napoli po e konsideron atë edhe si trashëgimtarin e Luciano Spallettit, por thuhet se ka një klauzolë lirimi prej 10 milionë euro në kontratën e tij.

Roberto De Zerbi është një tjetër trajner që shumë klube e ndjekin, por duket se ka më shumë gjasa të qëndrojë në Ligën Premier me Brighton pasi i drejtoi ata drejt Ligës së Evropës.

Raffaele Palladino do t’i përshtatej faturave në klub, pasi është edhe ish-lojtar i Juventusit, ndërsa ka arritur gjëra të mëdha me Monzan këtë sezon.

Ndërsa Spalletti po largohet nga Napoli dhe drejtori sportiv Cristiano Giuntoli është i lidhur me Juventusin, mund të ketë një ribashkim të dyshes, por trajneri mund të marr edhe një pushim.

Opsioni i një rikthimi në Torino të Antonio Contes është gjithmonë aty, edhe pse nëse Zonja e Vjetër duhet të kursej para dhe të jenë jashtë Evropës, paga dhe kërkesat e tij në tregun e transferimeve do të jenë pothuajse të pamundura për t’u mbuluar. 

Related Articles