Zyra e BE-së ul flamujt në gjysmështizë për gratë e vrara në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka ulur flamujt në gjysmështizë për gratë e vrara. Përmes një postimi në “X”…

Gazetarja e Euronews kritikon BE-në: Po sulmon sovranitetin e Kosovës me liberalizim të vizave për serbët me pasaporta ilegale

Gazetarja e Euronews, Alice Taylor, që mbulon rajonin, thotë se Bashkimi Europian ka sulmuar sovranitetin e Kosovës me mbështetjen për…

BE thirrje Listës Serbe: Të zhvillohen zgjedhjet lokale në veri me pjesëmarrjen e serbëve dhe pa parakushte

Bashkimi Evropian ka shprehur keqardhje për thirrjen që ka bërë Lista Serbe për bojkotimin e votimit për shkarkimin e kryetarëve…

Sot bëhen një vit nga Marrëveshja e Ohrit – BE shpreh keqardhje për progresin e kufizuar në zbatimin e saj

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë të dielën se tani është koha që Kosova dhe Serbia…

Escobar në Kosovë për çështjen e dinarit, a po anashkalohet Bashkimi Evropian?

Çështja e dinarit e sjellë të dërguarin e ShBA-së, Gabriel Escobar në Prishtinë këtë javë, ku pritet të zhvilloj takime…

Kurti: Anëtarësimi në BE, zgjidhje për kërcënimet e Serbisë ndaj sigurisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Serbia po përpiqet të pengojë përparimin e rajonit në integrimin evropian, duke…

Kurti, Konjufca, ambasadori i SHBA-së dhe ai BE-së folës në “Diplomacia Parlamentare”

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, me mbështetje të organizatës Friedrich-Ebert-Stiftung Kosovo Office (FES), do të organizojë Konferencën ”Urëzimi i…

Qe tetë muaj Kosova nën masa ndëshkuese të BE-së, s’ka lëvizje për heqjen e tyre

Me gjithë gatishmërinë e  Kosovës për shtensionim të gjendjes në veri të vendit, përfshirë edhe hapat për zgjedhje të reja…

Ambasadorja gjermane: BE-ja ka mekanizma presioni, por Prishtina dhe Beogradi të gjejnë një zgjidhje

Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, ka thënë se Bashkimi Evropian ka mekanizma presioni ndaj palëve në dialog, por se…

Parlamenti Evropian miraton direktiven e BE-së për paditë SLAPP për gazetarët

Parlamenti i Evropës sapo miratoi Direktivën e Bashkimit Evropian kundër Padive Strategjike Kundër Pjesëmarrjes Publike (SLAPP), raporton Gazeta Enigma. Kështu…