Kurti: Kemi krijuar 25 mijë vende të reja të punës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të enjten në Forumin Ekonomik Kosovë-Austri në Prishtinë, foli lidhur me mundësinë që i kanë…

Mbyllja totale, rritja e çmimeve – Hije e zezë për Kosovën në sektorin e ekonomisë

Që nga shfaqja e rasteve të para me virusin COVID – 19,  në mars të vitit 2019, Kosova ka filluar…

“Ekonomia pati rritje dyshifrore, kemi bonus prej 800 milionë euro”, thotë Kurti

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se një nga të arriturat më të mëdha të kësaj Qeverie, këtë vit, ka qenë…

Si mund t’i përgjigjet Kosova rritjes së çmimeve? – Flasin ekspertët e ekonomisë

“Për të zbutur situatën e krijuar në Kosovë pas rritjes së çmimeve të produkteve elementare, Qeveria e Kosovës duhet të…

40 milionë € prej Pakos për Ringjallje Ekonomike po shihen si të vonuara

Qeveria e Kosovës javë më parë ka marr disa vendime lidhur me zbatimin e Pakos së Ringjalljes Ekonomike, raporton Gazeta…

Kurti takohet me kryeministrin kroat, flasin për sigurinë e ekonominë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti po merr pjesë në Forumin strategjik në Bled të Sllovenisë, ndërsa është takuar edhe me…

Kurti priti në takim kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, flasin për ekonominë dhe pandeminë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, kanë pritur në takim kryetarin…

Ish-ministri i Financave: Masat e fundit do të lënë pasoja të mëdha në ekonomi

Ish-ministri i Financave Haki Shatri vlerëson se masat e fundit anti-COVID të propozuara nga ministrisë së Shëndetësisë do të ndikojnë…

Ekspertët thotë se rritja ekonomike prej 7.9% është e paarritshme

Paralajmërimi i ministrit të Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati për rritjen ekonomike në vend prej 7.9% po konsiderohet e…

Ekonomia e Kosovës ka shënuar rënie prej 3.9 për qind në vitin 2020

Bazuar në raportin e publikuar nga BQK-ja, Kosova gjatë vitit 2020 ka pësuar rënie deri në 3.9 për qind në…