Borell fton Kurtin e Vuçiqin t’i kthehen dialogut

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borell, ka folur në Luksenburg për vështirësitë që ka BE-ja me Ballkanin Perëndimor,…

“Me sa duket postimet e tij janë të diktuara nga Beogradi”

Gazeta austriake “Der Standard” ka komentuar zhvillimet e fundit në Ballkan, duke përfshirë edhe ato në Kosovë. E përditshmja austriake…

Borrell telefonon Kurtin dhe Vuçiqin, iu kërkon të takohen në Bruksel për dialogun

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Josep Borrell, ka biseduar në telefon me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe…

‘Gozhdohet’ Borrell pasi e qortoi Kosovën për aksionin në veri

Përfaqësues i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, ka qortuar dje Kosovën…

Kurti: Reciprociteti do të jetë parim i shtetit të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se reciprociteti do të jetë parim, mbi të cilin do të bazohen veprimet e…

Borell thirrje Kosovës e Serbisë: Hiqni menjëherë Policinë Speciale dhe barrikadat

Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrell, i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të largojnë menjëherë policinë speciale…

BE kërcënon Turqinë me sanksione: Varosha e Qipros të mos preket

Bashkimi Evropian ka dalë me një deklaratë të përbashkët ku dënon me forcë ato që i quan “hapa të njëanshme…

BE-ja nuk e harron përgjegjësinë që pati për parandalimin e gjenocidit në Srebrenicë

Bashkimi Evropian ka thënë se detyra e përbashkët e të gjithëve është të kujtohet përgjithmonë gjenocidi në Srebrenicë, raportron Gazeta…

Borrell: Bashkimi Evropian duhet ta mbajë Ballkanin në rrugën evropiane

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se BE-ja duhet ta mbajë të gjithë rajonin e…

Ambasadorët e QUINT-it i shkojnë në zyrë zv.kryeministrit Bislimi

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu ka ritheksuar se qëndrimi për Asociacionin është i njëjtë dhe i pandryshueshëm. Kryeziu…