Serbia shkel Marrëveshjen e Ohrit, reagon Presidenca e Kosovës

Shefi i stafit të Presidencës, Blerim Vela, ka reaguar pas lajmeve se ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq, ka lobuar kundër…

Salihaj: Kjo është arsyeja kryesore pse Vuçiq nuk e nënshkroi marrëveshjen në Ohër

Ish-deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Adem Salihaj, ka komentuar për dakordimin që u arrit mes Kosovës dhe Serbisë, në…

Grenell i reagon Blinkenit për takimin e Ohrit: Askush s’e nënshkroi ”marrëveshjen”

Ish-emisari special amerikan, nga Presidenca Trump, Richard Grenell, i ka reaguar sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, mbi marrëveshjen e…

Borell: Nënshkrimi s’u bë për arsye legale, palët u pajtuan që ujdia hyn në fuqi me deklaratën time

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell ka njoftuar ministrat e Punëve të Jashtme të shteteve të BE-së për marrëveshjen…

“Marrëveshja në Ohër, mund të hapë edhe dilema të reja”

Kryeministri i Kosovës dhe presidenti i Serbisë, të shtunë, në Ohër, do të diskutojnë marrëveshjen për planin e zbatimit për…

Kamberi: Nëse marrëveshja nuk nënshkruhet në Ohër, mund të pritet nënshkrim në Paris apo Berlin

Sipas analistit Belgzim Kamberi, marrëveshja Kosovë – Serbi mund të nënshkruhet më vonë në kryeqytetin e Francës apo të Gjermanisë,…

Kurti: Jam skeptik nëse Serbia do të nënshkruaj marrëveshje në Ohër

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka zhvilluar një intervistë për televizionin evropian, Euronews, raporton Gazeta Enigma. Në këtë intervistë, ai…

“Partitë s’kanë pjekuri për arritjen e konsensusit për ratifikimin e marrëveshjes me Serbinë”

Kosova duhet që të intensifikojë veprimet sa i përket marrëveshjes përfundim me Serbinë, madje njohësit e rrethanave politike në vend…

Zvicra ndan 150,000 euro për studentët kosovarë

Nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Zvicrës, 150’000 euro e cila do t ‘ u mundësojë studentëve kosovarë të përfitojnë njohuri…

Marrëveshja Kosovë – Serbi, vjen reagimi i Zvicrës

Ministria e Punëve të Jashtme të Zvicrës ka reaguar pas marrëveshjes së Kosovës dhe Serbisë për targat dhe situatën në…