BE-ja i bën thirrje Kosovës që ta lejojë Petkoviqin për vizitë

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që ta rishqyrtojnë vendimin për ndalimin e…

BE-ja akuzon Rusinë për sulme kibernetike dy ditë para zgjedhjeve në Gjermani

Komisioni Evropian e ka akuzuar Rusinë se po përpiqet të ndërhyjë në proceset demokratike të Evropës vetëm dy ditë para…

Kosova merr mbështeje nga BE-ja në procesin e reformave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka takuar Komisionerin për Fqinjësi e Zgjerim, Oliver Varhelyi, në margjina të Forumit…

“Kurti të insistoj në marrëveshje finale me Serbinë”

Takimi i fundit ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuciq, për arritjen e një marrëveshje…

Bislimi për deklaratat e Gërvallës: BE-në nuk e kemi armik që do të thotë se s’është krim që dikush ta mbrojë atë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë se termin “të pamatura” nuk mund ta përdorë për asnjë deklaratë të ministres…

Presidentja Osmani tregon se çfarë bisedoi me Erdoganin: “BE-ja nuk mbajti fjalën për liberalizimin e vizave”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu theksoi rëndësinë e mbështetjes së Turqisë në pjesëmarrjen e vendit të saj në organizatat ndërkombëtare.…

BE-ja humb betejën ligjore me AstraZenecan për furnizim me vaksina

Bashkimi Evropian ka humbur betejën ligjore në Bruksel për ta detyruar kompaninë britaniko-suedeze AstraZeneca, që ta furnizojë BE-në me 120…

I biri i Ukshin Hoti: BE-ja është ajo që duhet t’i bëjë presion Serbisë për zbardhjen e fatit të të zhdukurve

Djali i veprimtarit Ukshin Hoti, Andini, ka thënë se Kosova duhet t’i bëjë presion Bashkimit Europian, për zbardhjen e fatit…

BE-ja e SHBA-ja synojnë të forcojnë angazhimin në dialogun Kosovë – Serbi

Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja synojnë të forcojnë më tepër angazhimin në Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe nëpërmjet dialogut Kosovë – Serbi…

BE-ja mund të negociojë me Serbinë për pranim në BE, Kosova vetëm kandidate potenciale

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, foli në favor të pritjes së shteteve të Gadishullit Ballkanik Perëndimor në Bashkimin Evropian,…