Prej nesër nuk do të ketë shërbime higjienike në QMF-të në Prishtinë

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat në Kosovë, Jusuf Azemi, ka thënë se nga nesër qendrat e mjekësisë…

Punëtorët teknik të shkollave në kryeqytet edhe sot në grevë, në pritje të ofertës së Komunës

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, njoftoi se pritet që nesër Komuna e Prishtinës, t’i ofrojë…

Azemi: Paga në Kosovë as nuk bën të jetosh, por as nuk mund të vdesësh

Ani pse u miratua në korrik të vitit të kaluar, Ligji për Pagën Minimale nuk ka filluar të zbatohet ende.…

Azemi: Punëtorët nuk i kemi trajtuar si njerëz, Qeveria ka sanksionuar sektorin privat

Pas liberalizimit të vizave fluks i madh i qytetarëve janë larguar nga Kosova për të udhëtuar jashtë vendit. Vetëm për…

Praktikantët në Trepçë për katër muaj morën vetëm 100 euro

Jusuf Azemi, Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, ka thënë se punëtorët që janë duke kryer praktikë në…

“Rrogat s’po dalin as për bukë thatë” – S’ndalet ikja e frikshme e të rinjve nga Kosova

Vendi po përballet me ikje masive të të rinjve, teksa listohen një varg arsyesh për këtë. Pagat e ulëta, kushtet…

Azemi kërkon nga Vitia paga më të larta për punëtorët teknik dhe fizik

Punëtorët e sigurimit fizik dhe ata të higjienës të cilët i përkasin sektorit privat por punojnë në institucione publike sikurse…

Sektori privat ndihet i lënë pas dore, e kritikojnë Qeverinë se po ua shkel të drejtat

Pas miratimit të Ligjit të ri të Pagave, nga Qeveria e Kosovës, sektori privat po ndihet i lënë anash, shkruan…

Kryesindikalisti i sektorit privat thotë se nuk do të bëjnë diskutime për pagë nën 500 euro

Projektligji për Pagën Minimale, pritet të sillet në Kuvend shumë shpejt, për lexim të dytë. Kështu ka deklaruar kryeministri Albin…

Azemi kritikon qeverinë: Po sillet sikur inflacioni goditi vetëm punëtorët e sektorit publik

Kryetari i Sindikatës së Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka kritikuar Qeverinë se po vepron sikur inflacioni i lartë…