Rasti i trevjeçarit në Fushë Kosovë – Psikologu jep detaje si ndikojnë këto raste tek fëmijët dhe prindërit

Një fëmijë trevjeçar është dhunuar nga edukatoret në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë” në Fushë Kosovë, shkruan Gazeta “Enigma”. Familjari i…

Sinani: Pa respektimin të drejtave themelore të shqiptarëve të Luginës s’ka normalizim të marrëdhënieve Kosovë – Serbi

“Shqiptarët në Luginë ballafaqohen me shkelje të përditshme të të drejtave të tyre më themelore siç është e drejta për…

Shqiptarët e harruar të Luginës – nën mëshirën e politikës kosovare

“Mos kërkoni të drejta, mjafton që nuk po ju vrasim” – ishte mesazhi që u interpretua nga kryeministrja serbe, Ana…

Cili është roli i fizioterapeutit në një ekip futbolli dhe sa i rëndësishëm është, tregon Erion Hysenaj

Lëndimi i një lojtari mund t’i fundosë shpresat e një klubi futbolli për suksesin e synuar por një kthim i…

Haliti: Ndërkombëtarët mund ta rrëzojnë Kurtin nga pushteti, nëse s’i respekton marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, nga PDK-ja, Xhavit Haliti në një intervistë ekskluzive për Gazetën Enigma ka thënë se kreun…

Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës alarmon: Do të kemi dorëheqje masive të policëve për shkak të pakënaqësive  

Policët e Kosovës janë shprehur të dëshpëruar edhe me pagat e muajit prill, pasi paga e tyre nuk ka dalë…

Dita Ndërkombëtare e Mjekëve: Rrugëtimi dhe sakrificat që ka kaluar ajo ndër vite

30 marsi është Dita Ndërkombëtare e Mjekëve. Kjo ditë u krijua për të njohur mjekët, punën e tyre dhe kontributet…

Nëna Eloidës rrëfehet për Gazetën “Enigma”: Lindja e Elës është momenti më i lumtur në jetën time

22-vjeçarja Eloida Alija edhe pse e lindur me një kromozom më shumë, kjo nuk e ka penguar atë në rrugëtimin…

Pritje që s’shuhet kurrë, ‘Zonja e hekurt’ rrëfen përjetimet e saj për Gazetën “Enigma”

Gazeta “Enigma” sjell rrëfimin rrëqethës të Ferdonije Qerkezit, apo të njohur si ‘Nëna Ferdonije’ e cila gjatë luftës së Serbisë…

Drejtori i shkollës ekonomike në Gjilan, Kqiku: Mësuesit, janë gur themeli me të cilin kanë nisur hapat e shtetësisë tonë

Me rastin e festës së mësuesit, 7 marsin, Drejtori i Shkollës Ekonomike “Marin Barleti” në Gjilan, Fadil Kqiku, në një…