Tensionet në veri s’i pengojnë serbët e Kosovës dhe kosovarët të punojnë në harmoni mes vete

“Dialogu Kosovë-Serbi dhe as tensionet në Veri nuk kanë ndikuar asgjë në punën tonë, ne i kemi raportet e mira…

Ish-kryetari i Mitrovicës së Veriut: Vendimin për hapjen e Urës së Ibrit mund ta marrin vetëm serbët

Ish-kryetari i Mitrovicës së Veriut, Milan Radojeviq,  ka deklaruar se vendimin për hapjen e urës në Ibër mund ta marrin…

“Më dërgo paratë se jam në spital”, zbulohet se si i mashtronte kosovarët 28-vjeçari nga Shqipëria

Gjykata e Tiranës jep masën e sigurisë “arrest me burg” për Liridon Pekën, i cili akuzohet për mashtrimit kompjuterik. Sipas…

Ja se në cilat vende duan që të shkojnë më së shumti kosovarët pas liberalizimit të vizave

Një hulumtim i ri nga dua.com tregon se Zvicra është vendi më i preferuar për vizitë nga kosovarët: Zvicra shfaqet si vendi…

Për dy muaj nga Kosova u larguan 52 mjekë

Trendi i ikjes së mjekëve dhe infermierëve nga Kosova po vazhdon çdo ditë. Pagat e ulëta, kushtet e punës e…

Detaje të reja nga prokuroria rreth aksidentit në Kroaci ku vdiqën 10 kosovarë

Prokuroria në Slavonski Brod ka ngre aktakuzë ndaj një shtetasi të Kosovës për aksidentin e rëndë në verën të vitit…

10 vjet negociata për liberalizim, kosovarët ende të izoluar

Dhjetë vite më parë, Kosova kishte nisur tentativat e para për heqjen e vizave, raporton Gazeta “Enigma”. Ndonëse negociatat me…

Numër i madh i kosovarëve aplikuan për terminë për viza pune në Gjemani

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka bërë të ditur se për procedurën e shortit në dhjetor të vitit 2021 ka…

Viti 2022 aspak premtues për heqjen e vizave, kosovarët mbeten të izoluar

Edhe 22 vite pas lufte, Kosova nuk po arrinë t’a zgjidhin problemin me viza, çështje kjo për të cilën qytetarët…

21% kamatat vjetore, 30 mikrofinanciaret që “rrjepin” kosovarët

Kamata dyshifrore në kredi vazhdojnë të paguajnë klientët e institucioneve mikrofinanciare në Kosovë. Sipas një raporti të BQK-së për muajin…