Njohësit politikë: Marrëveshja Kosovë-Serbi s’pritet të arrihet as këtë vit

Arritja e marrëveshjes finale Kosovë-Serbi që do të përfundonte me njohje e zgjidhjen e konfliktit shekullore ndërmjet të dy shteteve…

Rama pas takimit me Escobar: ‘Open Balkan’-in e mbështet Joe Biden/Shqipëria ka rol me rëndësi për dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ku publikuar disa detaje nga takimi i tij me të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve…

Escobar, i përkushtuar që të ketë progres në dialogun Kosovë-Serbi

Zëvendësndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, ka shprehur mbështetjen e tij që të ketë progres në…

Takohen Kurti e Bledar Çuçi, temë diskutkimi fusha e sigurisë dhe fuqizimi i marrëdhënieve mes Kosovës dhe Shqipërisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla pritën në takim Ministrin e…

Këshilli i BE-së të hënën diskuton për dialogun Kosovë-Serbi

Ministrat e Jashtëm të BE-së do të kenë si pikë të parë angazhimin dhe situatën në Ballkanin Perëndimor në takimin…

Trump me deklaratë për dialogun Kosovë – Serbi

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se Marrëveshja e Washingtonit, e arritur në mes të Kosovës dhe Serbisë, në kohën…

Escobar përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Zëvendësi i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar ka thënë se kur bëhet fjalë…

Lajçak: Me Kurtin dhe Vuçiq diskutuam për hapat e ardhshëm të dialogut

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar takime të ndara me kryeministrin e Kosovës, Albin…

BE-ja e SHBA-ja synojnë të forcojnë angazhimin në dialogun Kosovë – Serbi

Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja synojnë të forcojnë më tepër angazhimin në Ballkanin Perëndimor, përfshirë edhe nëpërmjet dialogut Kosovë – Serbi…

Arifi: Vuçiq, politikani më destabiluzues në Ballkan që është në pushtet

Profesori i Shkencave Politike, Dritëro Arifi, vlerëson se dekreti i Presidentit të SHBA-së për zgjerimin e masave emergjente në Ballkan…